Budowa

Jakie ogrzewanie do domu wybrać?

Tym, jakie ogrzewanie wybierzesz do domu powinieneś się zająć już podczas projektowania domu. Już na tym etapie musisz podjąć decyzje czy chcesz postawić na ogrzewania podłogowe, kaloryfery na ścianach czy może ogrzewanie domu kominkiem i kratki doprowadzające ciepło w każdym pomieszczeniu. Dzisiejszy rynek metod ogrzewania zasypuje nas coraz to nowszymi metodami, aktualnie dostępnymi są:

  • paliwo stałe (węgiel, drewno),
  • gaz,
  • pompy ciepła (gruntowe, wodne),
  • olejowe,
  • elektryczne (podczerwień),
  • hybrydowe,
  • ogniwa paliwowe. 

Jakie ogrzewanie wybrać?

Częstym pytaniem przy wyborze ogrzewania jest to, jakie ogrzewanie jest najtańsze. Jednak nie powinieneś się skupiać wyłącznie na tej kwestii, należy wziąć również pod uwagę kryterium komfortu. Przyjrzyj się poszczególnym rodzajom ogrzewania i zapoznaj się zarówno z ich plusami, jak i minusami.

Ogrzewanie gazowe

Jest to najczęściej wybierany rodzaj ogrzewania domu a jego niewątpliwą zaletą jest brak konieczności ciągłego uzupełniania paliwa stałego oraz możliwość zaprogramowania stałej temperatury która ma być utrzymywana w pomieszczeniu. Dostępne są piece gazowe odzyskujące energię ze spalin gazowych, w zależności od pieca takie ogrzewania mieści się w średnich kosztach. Minusem takiego wyboru jest cena pieca gazowego, który waha się od kilku tysięcy do nawet kilkunastu. 

Piec zasilany paliwem stałym

Jeszcze kilka lat temu było to najczęściej spotykane w domach ogrzewanie. Aktualnie jego popularność spada, jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest potrzeba posiadania pomieszczenia, w którym trzeba przechowywać opał. Kolejnym natomiast jest problem z utrzymaniem czystości w pomieszczeniu z tym piecem, taki pokój z reguły spełnia wyłącznie funkcje kotłowni. Zaletą jest cena, ponieważ zarówno opał, jak i sam piec mają niskie koszty oraz ta metoda ogrzewania nie wymaga zbyt częstych kontroli technicznych. Piec węglowy można kupić już za kilka tysięcy.

Ogrzewanie elektryczne

Jedną z najrzadszych metod wybieranych do ogrzewania jest ogrzewanie elektryczne. W tej metodzie grzejniki podłączane są bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Metoda ta jest bezpieczniejsza od innych oraz znacznie bardziej komfortowa. Jednak koszty takiego rozwiązania przewyższają pozostałe metody. Cena jednego kaloryfera oscyluje w okolicach kilkuset złotych. 

Ogrzewanie pompą ciepła

Ten rodzaj ogrzewania jest coraz częściej spotykany w domach, jest to jeden z najwydajniejszych sposobów grzania. Energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych, więc jest odnawialna. Za pomocą pompy ciepła możemy ogrzać zarówno pomieszczenia, jak i wodę. Plusem są niskie koszty, natomiast minusem jest cena pompy, która wynosi około kilkudziesięciu tysięcy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „jakie ogrzewanie wybrać do domu?”, ponieważ wszystko zależy od Twoich własnych preferencji. Jednak na pytanie „jakie ogrzewanie domu jest najtańsze?” odpowiedź jest prosta – na krótki czas ogrzewanie paliwem stałym np. piecem węglowym, ale w dłuższej perspektywie czasowej najbardziej ekonomiczne jest ogrzewanie za pomocą pompy ciepła.

1 Komentarz

Zostaw komentarz