Wnętrza

Jak odnowić stare meble drewniane – renowacja krok po kroku

Stare meble mimo upływu lat nadal posiadają swoje piękno, dlatego zamiast wymiany ich na nowe warto rozważyć ich odnowienie. Problem pojawia się wtedy, gdy nie wiemy jak to zrobić. Na pozór trudny temat, w praktyce okazuje się nie być wcale aż tak skomplikowany. W tej pracy najważniejsza jest cierpliwość oraz precyzja wykonania. Pośpiech może doprowadzić do niechcianych uszkodzeń, których możesz już nie być w stanie naprawić. Czas rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie: renowacja starych mebli – jak to zrobić?

Ocena mebla

Pierwszym i jednocześnie najważniejszym punktem przy odnowie jest określenie stanu mebla. Musisz się przyjrzeć dokładnie, czy na powierzchni nie widać głębszych rys lub ubytków w drewnie, aby w razie konieczności móc je uzupełnić przed nakładaniem warstwy. Następnie pod lupę należy wziąć stan warstwy wierzchniej, a na podstawie jej wyglądu będziesz mógł określić czy mebel potrzebuje wyłącznie przezroczystego lakieru, lakieru z kolorem czy może potrzebne będzie nałożenie nowego pokrycia. Gdy już wykonasz ocenę mebla, warto zadbać o warsztat do renowacji. Powinno być to miejsce, w którym będziesz mógł bezpiecznie pracować przy meblu oraz musisz się przygotować na sporą ilość pyłu.

Wybór materiałów

Kolejnym etapem będzie wybór materiałów, które wykorzystasz podczas renowacji. Zacznijmy od farby, w przypadku mebli drewnianych polecane są 3 rodzaje farb:

  • dla mebli, w których chcesz zachować kolor lub wyłącznie lekko je zabarwić : bejca, emalia do drewna, lakier przeźroczysty,
  • dla mebli którym chcesz nadać nowy kolor : farba kredowa,
  • dla mebli szczególnie narażonych na zniszczenia od ostrych narzędzi np. blat, stół kuchenny : farba ftalowa do drewna.

Może zdarzyć się też sytuacja, w której samo pokrycie mebla farbą lub lakierem nie wystarczy do przykrycia uszkodzeń, wtedy warto skorzystać z usług stolarza, który oklei mebel okleiną lub sklejką.

Oczyszczenie mebla

Gdy mamy już wszystko przygotowane, możemy przejść do czyszczenia. Na tym etapie powinieneś zadbać, aby mebel był czysty i nie posiadał żadnych tłustych plam lub pozostałości lakieru. Najlepiej zaopatrzyć się w płyn do usuwania pozostałości po farbach i lakierach, a następnie za pomocą papieru ściernego o wysokiej gradacji wyrównać powierzchnię. Wszelkie ozdobne elementy np. gałki do drzwi lub szuflad należy zdemontować i zabezpieczyć, aby się nie uszkodziły. Następnie wszystkie zarysowania należy uzupełnić gładzią szpachlową.

Malowanie

Ostatnim punktem w odpowiedzi na pytanie “Jak odnowić stare meble?” będzie malowanie. Musisz pamiętać, aby powierzchnia była pozbawiona zabrudzeń, a wcześniej nakładane preparaty muszą być w pełni wysuszone. Dobrym nawykiem będzie, aby przed nałożeniem farby właściwej użyć podkładu. Zwiększy on przyczepność podłoża na farbę oraz wyrówna chłonność. Po tym kroku możesz już zabrać się za malowanie mebla. Warto pamiętać, że warstwy powinny być cienkie, a produkt powinien być w pełni suchy przed nałożeniem kolejnej warstwy.
Jak widać zagadnienie „renowacja mebli – jak to zrobić” nie jest wcale skomplikowane, wystarczy jedynie uzbroić się w niezbędne materiały oraz okazać cierpliwość. Tak odnowione meble będą jeszcze przez długie lata ozdabiały wnętrza oraz cieszyły oczy gości i domowników.

1 Komentarz

Zostaw komentarz