Organizacja

Karaluchy w domu – jak wytępić karaluchy?

Jak rozpoznać karalucha? Karaluch, inaczej nazywany karaczanem jest bardzo niechcianym insektem w domu i wywołuje powszechne obrzydzenie. Chętnie zagnieżdża się tam, gdzie jest ciepło (temperatura osiąga powyżej 20 stopni), panuje wilgoć, a w pobliżu znajduje się pożywienie. Ma bardzo szeroki zakres menu, potrafi żywić się nawet papierem, klejem czy celulozą, a bez jedzenia potrafi wytrwać nawet miesiąc. Insekty te są bardzo wytrzymałe i mogą żyć w bardzo niesprzyjających warunkach, są odporne na niskie temperatury. Jest to zwierzę stadne.

Aby rozpocząć z nim walkę, należy przede wszystkim wiedzieć, jak go rozpoznać, poznać jego zwyczaje oraz wykorzystać to czego się boi lub czego nie lubi. Jak wygląda karaluch? Owad ten ma 3 pary nóg – przednie są najkrótsze, a głównym napędem są tylne. Jego ciało jest opancerzone, tak więc trudne jest jego zgniecenie ciężkim przedmiotem lub np. butem.

Skąd biorą się karaluchy i jak zapobiec ich inwazji?

Karaluchy w domu to duży problem dla domowników. Przyciąga je zapach jedzenia, wyczuwają także siebie nawzajem i podążają za innymi osobnikami. Częstym skupiskiem karaluchów są kontenery na śmieci, z których łatwo jest je przenieść do domu, np. na podeszwie obuwia. Karaluchy domowe często występują w mieszkaniach w dużych skupiskach bloków, gdyż wyczuwają tam pożywienie. Co więc robić, aby uniknąć nieproszonych gości? Podstawą jest czystość i higiena, należy bardzo dokładnie dbać, aby nie pozostawiać resztek jedzenia, starannie usuwać rozsypaną mąkę, cukier i inne produkty spożywcze, które mogą przyciągnąć swoim zapachem karaluchy. Podstawą jest dokładne sprzątanie, sprawdzanie półek kuchennych oraz regularne usuwanie śmieci z mieszkania. Karaluchy potrafią bez problemu przebić się przez papier, dlatego unikaj przechowywania żywności w tego typu opakowaniach. Najlepiej sprawdzą się szklane lub grube, plastikowe pojemniki. Pamiętaj aby pozbywać się zepsutego, gnijącego jedzenia, gdyż to przyciąga wygłodniałe karaczany.

Jak wytępić karaluchy?

W sklepach dostępna jest szeroka oferta środków owadobójczych, wspomagających zwalczanie karaluchów. Mamy do dyspozycji silnie trujące, chemiczne środki, które skutecznie pomogą nam pozbyć się karaczanów. Możemy zaopatrzyć się w kredy, żele, pasty albo płyny. Najlepiej umieścić środek blisko miejsca w którym mogły zagnieździć się karaluchy: pod zlewem, szafką, w różnych miejscach w kuchni, gdzie najczęściej się gromadzą. W walce z karaczanami możemy również wykorzystać domowe sposoby, np. kwas borowy w proszku wymieszany z mąką i cukrem, który zwabi karaluchy. W mieszkaniu wykorzystać możemy także inne naturalne produkty, np. liść laurowy, który odstrasza swoim zapachem intruzów. Jeżeli wszelkie metody walki z karaluchami zawiodą, należy problem zgłosić do spółdzielni, która powinna zlecić profesjonalną dezynfekcję całego lokalu lub bloku.

Walka z karaczanami może być trudna i czasochłonna, jednak przy zachowaniu czystości i higieny oraz zastosowaniu odpowiednich preparatów, na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

1 Komentarz

Zostaw komentarz