Wśród roślin doniczkowych przeznaczonych do domu storczyki są powszechnie uważane za jeden z bardziej wymagających gatunków. Tak naprawdę wystarczy jednak znać konkretne wymagania tych kwiatów, aby zapewnić im optymalne warunki do rozwoju, co zagwarantuje nam piękny przyrost i obfite kwitnięcie. Jedną z bardziej okazałych odmian uprawianą w domowych warunkach jest storczyk dendrobium. Sprawdź, czy wiesz, jak prawidłowo uprawiać i pielęgnować te rośliny.
Storczyk dendrobium – uprawa i wymagania
Uprawa storczyka z gatunku dendrobium jest wyjątkowo prosta, dlatego jego zakup zaleca się początkującym hodowców. W przeciwieństwie do tradycyjnych storczyków, których kwitnienie jest uzależnione od wielu różnych czynników, storczyk dendrobium wyróżnia się wyjątkowo obfitym kwitnieniem pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednie warunki, głównie w okresie spoczynku (jesień-zima).
Jeśli chodzi o wymagania, dendrobium wymaga stanowisko mocno nasłonecznionego przez cały rok. W lecie należy jednak unikać ekspozycji bezpośredniej na słońce – palące promienie mogą sparzyć liście i kwiaty storczyka. Ważnym czynnikiem stymulującym wzrost kwiatów jest odpowiednia temperatura, która powinna wynosić 18-20 stopni. Do prawidłowego wzrostu dendrobium potrzebuje także wysokiej wilgotności powietrza. W okresie upałów powinieneś codziennie zraszać roślinę lub umieścić ją w pobliżu nawilżaczy powietrza. Doniczkę dla storczyka dendrobium powinna posiadać wydrążone otwory odpływowe, a jej dno najlepiej wyłożyć drobnymi kamieniami lub keramzytem i dopiero warstwą podłoża dla storczyków. Roślina nie lubi jednak mocnego podlewania, dlatego uważaj, aby jej nie przelać. Podłoże podlewaj dopiero, kiedy mocno przyschnie, najlepiej używając do tego celu przegotowanej lub odstanej wody. Jeśli dendrobium mocno się rozrośnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przesadzić go do większej doniczki.
Okres wegetacji i spoczynku storczyka dendrobium
W okresie wegetacji uprawa storczyków dendrobium jest najmniej wymagająca. Pamiętaj, aby w okresie jesienno-zimowym oscylowała w graniach 10-15 stopni Celsjusza. Utrzymywanie tak niskiej temperatury jest niezbędne, aby roślina mogła zawiązać pąki trwałe pąki kwiatowe. W nocy warto rozszczelnić okno, przy którym stoi storczyk, aby zapewnić mu powiew chłodu. W okresie spoczynku dendrobium wymaga minimalnej ilości wody – podlewanie należy ograniczyć już na przełomie września i października, kiedy liście przestaną rosnąć. W zimie wystarczy zraszać roślinę, aż zauważysz pierwsze więdnące pędy i ukażą się pierwsze pąki kwiatowe. W przeciwieństwie do większości roślin kwitnących dendrobium rozpoczyna okres wegetacji, czyli kwitnienia tuż po fazie spoczynku. Oznacza to, że roślinę należy przenieść do pomieszczenia o temperaturze pokojowej już na przełomie stycznia i lutego. Wtedy też najlepiej rozmnożyć storczyka, jeśli zachodzi taka potrzeba. Kwitnienie trwa kilka miesięcy. Odpowiednia pielęgnacja storczyka dendrobium sprawi, że roślina będzie nieprzerwanie wypuszczać nowe pąki.
warto było poświęcić tutaj czas – świetny wpis