Wnętrza

Malowanie paneli ściennych – czym pomalować panele ścienne?

Panele ścienne maluje się z różnych powodów. Często jest to po prostu świetny sposób na zmianę aranżacji pomieszczenia. Niezależnie jednak od tego, z jakich przyczyn chce się je pomalować, pamiętać trzeba, aby odpowiednio przygotować się do takiej pracy. Ważne jest skompletowanie akcesoriów do malowania oraz wybór właściwej farby. Zatem jak pomalować panele ścienne i na co przy tym zwrócić uwagę?

Przygotowanie podłoża

Zanim przejdzie się do właściwego malowania paneli ściennych, najpierw należy właściwie przygotować podłoże. Proces ten zależy m.in. od tego, z jakiego materiału wykonane są panele ścienne oraz od tego, w jakim są stanie. Jeśli ma się do czynienia z nieco już zniszczonymi panelami drewnianymi, to dobrym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności pozbycie się starych i łuszczących się powłok malarskich. Można je zeszlifować papierem ściernym, a czynność tę należy wykonywać aż do uzyskania warstwy surowego drewna. Jeśli jest ono w dość dobrym stanie lub planuje się malowanie paneli ściennych MDF, to wystarczy je oczyścić i zmatowić za pomocą papieru ściernego. Na koniec wystarczy usunąć kurz i pył.

Czym pomalować panele ścienne?

Farba do malowania paneli ściennych dopasowana powinna być do rodzaju materiału, z którego są one wykonane. Na rynku dostępne są farby przeznaczone do drewna, tworzywa sztucznego, metalu czy tynku. Dostępne są również opcje uniwersalne. Wybierając konkretną farbę, uwagę zwrócić należy na jej właściwości. Dobrym wyborem będzie ta tworząca powłokę odporną na szorowanie. Takie rozwiązanie wykluczy ryzyko uszkodzenia paneli podczas czyszczenia. Dobra farba do malowania paneli ściennych charakteryzować powinna się również odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz promieniowanie UV. Warto wspomnieć o tym, czym pomalować panele ścienne papierowe MDF. Na rynku dostępne są specjalne środki dostosowane właśnie do takich paneli. Chcąc zatem pomalować panele papierowe, wybrać należy taką farbę, która jest przeznaczona spaclajnie do nich.

Malowanie paneli ściennych

Wiedza o tym, czym można pomalować panele ścienne, to jedno – drugie to wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo. W pierwszej kolejności należy przygotować miejsce pracy. Podłoga powinna być zabezpieczona folią, a wszelkie inne powierzchnie, które nie mają być pomalowane, zabezpieczyć należy taśmą malarską. Przygotować trzeba oczywiście również narzędzia malarskie, takie jak wałki i pędzle.


Jak odnowić panele ścienne? Sam proces malowania rozpoczyna się od nałożenia farby pędzlem na trudno dostępne miejsca, zakamarki oraz wgłębienia znajdujące się pomiędzy panelami. Większe segmenty pomalować należy wałkiem. Aby osiągnąć najlepszy efekt, dobrze zastosować 2-3 warstwy farby. Malowanie powinno odbywać się w kilkugodzinnych odstępach czasu. Po nałożeniu jednej warstwy odczekać należy na jej wyschnięcie. Skoro wiesz już, jaką farbą pomalować panele ścienne, oraz jak to zrobić, nie pozostaje Ci nic innego, jak przystąpić do pracy. Trzymając się powyższych wskazówek, nikt nie powinien mieć z tym problemu.

1 Komentarz

Zostaw komentarz