Organizacja

Segregacja śmieci: kolory – jakie kolory koszy i worków?

Wbrew pozorom segregacja śmieci wcale nie jest taka łatwa. Gdzie wrzucić złotko po czekoladzie czy karton po mleku? Czy to będzie oznaczony odpowiednim kolorem pojemnik na tworzywa sztuczne i metale, czy może pojemnik z oznaczeniem na papier? Natomiast słoik po ogórkach wrzucamy do pojemnika z napisem szkło.

Segregacja śmieci – kolory koszy

Każdy  nieważne, gdzie mieszka, musi zdawać sobie sprawę, na czym polega segregacja  śmieci i do jakich koszy wrzucać dane odpady. Kolory koszy i worków mają tutaj bardzo duże znaczenie

Kolory koszy na śmieci

-pojemnik żółty

-pojemnik zielony

-pojemnik brązowy

-pojemnik niebieski

-pojemnik czarny

Segregacja śmieci i kolory worków mają kolosalne znaczenie przy prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji odpadów. Pozwoli na zastosowanie do obowiązujących przepisów i uświadomi, jakie obowiązują przy segregacji śmieci kolory worków.

Kosz żółty (metale i tworzywa sztuczne)

Tutaj będziemy wrzucać  opakowania plastikowe po produktach, butelki po środkach czystości, kartony po mleku, torby i reklamówki, które są z plastiku, aluminiowe puszki i folię aluminiową, zakrętki od słoików, kapsle z metalu, metale kolorowe. Nie możesz do takiego pojemnika wrzucić opakowań czy butelek z żadną zawartością, puszek po farbie oraz lakierach, zużytych opakowań po olejach samochodowych. Nie  wrzucaj tu absolutnie opakowań po zużytych lekach. Niedopuszczalne jest wyrzucenie do żółtego kosza części samochodowych oraz elektronicznych.

Kosz zielony (szkło)

 Do zielonego pojemnika wrzucamy szklane butelki i szklane opakowania po kosmetykach. Nie można wrzucić luster ani szyb z okien, monitorów, strzykawek porcelany, reflektorów samochodowych, ceramiki ani doniczek, zniczy, w których pozostał wosk oraz szkła żaroodpornego.

Kosz brązowy do tego kosza (odpady bio)

Do brązowego worka  w koszu wrzucamy zielone liście, skoszoną trawę, odpady po owocach i warzywach, resztki jedzenia, gałęzie drzew, drewno, które nie zostało zaimpregnowane. Do  tego kosza możesz wrzucać odpady w opakowaniach z papieru, który nie został zadrukowany. Czego nie wrzucamy? Nie należy wrzucać drewna, stare obuwie i ubrań, żwirku z kuwety impregnowanego drewna, popiołu, kamieni, lekarstw, wlewać oleju, który jest jadalny, kości oraz odchodów zwierząt, oraz płyt wiórowych.

Kosz niebieski (papier)

Tutaj wrzucaj opakowania kartonowe, papierowe, czasopisma i gazety, papierowe torby, książki, zeszyty, różnego rodzaju ulotki. Do tego pojemnika nie wrzucaj chusteczek higienicznych ani ręczników papierowych po ich użyciu, kartonów po mleku, tłustego papieru, papieru, który został polakierowany, pieluch, worków po materiałach budowlanych.

Kosz czarny na odpady (odpady zmieszane) do tego kosza wrzucamy resztki z jedzenia; mięso, ryby, jaja, sery, odchody zwierząt opakowania po tłuszczu, mleku, piasek, pióra, sierść, torebki po zaparzonej herbacie, fusy z kawy, stare buty i ubrania, żwirek z kuwety. Nie możesz wrzucić do pojemnika lekarstw, opon, odpadów budowlanych o dużych gabarytach opakowań po środkach ochrony roślin ani zużytej elektroniki i sprzętu elektronicznego oraz odpadów medycznych.

Niektóre odpady nie pasują do żadnego z pojemników, wtedy takie odpady należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów jak np. duże odpady budowlane czy sprzęt takich jak stare zepsute telewizory, komputery, meble, pralki czy zmywarki.

1 Komentarz

Zostaw komentarz