Samodzielna uprawa pomidorów może przynieść wiele satysfakcji. I choć nie jest to najłatwiejsze zadanie, to przy odrobinie pracy i dobrych chęci poradzi z nim sobie nawet amator. Jak i kiedy sadzić pomidory, aby efekt się opłacił? Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami, których przestrzegają doświadczeni ogrodnicy.
Jak sadzić pomidory w gruncie?
Aby cieszyć się smakiem pysznych, zdrowych pomidorów pochodzących z własnego ogrodu, należy odpowiednio się przygotować. Uprawę można zacząć od samodzielnego wysiania nasion w donicy. Dotyczy to wszystkich popularnych odmian zarówno pomidorów karłowatych, jak i wysokich. Po wysianiu należy odstawić rozsadę w ciepłe miejsce, a ziemię regularnie zraszać wodą. Kiedy pomidory wykiełkują i osiągną kilka centymetrów wysokości, najsilniejsze z nich należy przesadzić do osobnych doniczek. Kolejnym etapem jest tzw. hartowanie, czyli ograniczenie podlewania i obniżenie temperatury. W drugiej połowie maja około 20-centymetrowe sadzonki są gotowe do wysadzenia na miejsce docelowe. Najlepszą opcją jest oczywiście foliowy tunel lub szklarnia, jednak ich brak nie przekreśla szans na udane zbiory. W takim razie jak sadzić pomidory gruntowe, by były bezpieczne?
Przede wszystkim ziemia musi być odpowiednio przygotowana. Zaleca się, aby rok przed sadzeniem nawieźć ją obornikiem. W przypadku, gdy ta czynność została pominięta, warto zasilić ziemię nawozem wieloskładnikowym i kompostem, które należy wymieszać z glebą. Równie istotny jest wybór miejsca. Najlepsze będzie dobrze nasłonecznione stanowisko. Ponadto należy pamiętać, że pomidorów nie sadzi się w towarzystwie ziemniaków i papryki. Można je za to uprawiać w miejscach po kapuście, burakach i ogórkach.
Jak gęsto sadzić pomidory?
Odległość między poszczególnymi krzaczkami jest uzależniona od odmiany pomidorów. Pomidory karłowe należy sadzić w odstępach 40-60 centymetrów. Odstęp między rzędami powinien wynosić minimum 40 centymetrów. A jak sadzić pomidory wysokie? Tu odległość między sadzonkami musi wynosić co najmniej 50 centymetrów, a między rzędami nawet do 1 metra. Aby zrobić to poprawnie, należy w wcześniej wyznaczyć miejsca i umieść tuż obok roślin paliki, do których będą przywiązywane. Sadząc je do gruntu, nie należy umieszczać ich zbyt głęboko. Pierwsze liście muszą wystawać nad powierzchnią gleby. Równocześnie należy odpowiednio zadbać o korzenie, aby nie były złamane czy zawinięte. Ziemię po włożeniu każdej sadzonki trzeba delikatnie przyklepać. Co oczywiste, gleba musi być regularnie oczyszczana z chwastów i innych niepożądanych roślin. Z biegiem czasu rośliny będą wymagały przywiązania do podpórek, aby pod wpływem ciężaru nie połamały się ich gałązki. W szczególności dotyczy to odmian wysokich, które mogą osiągać ponad 1,5 metra wysokości. Pomidory należy też regularnie podlewać (ale tak, by ich nie zalać, bo to rośliny wrażliwe na wilgoć!). Pierwsze owoce powinny być gotowe do zjedzenia już 2 miesiące po kwitnieniu. Warto spróbować je samodzielnie wyhodować, bo to doskonałe źródło witaminy C, potasu i beta karotenu.
Niesamowicie dobry artykuł