Budowa

Skuwanie płytek – dowiedz się, jak skuć płytki bez pomocy fachowca!

Jeśli planuje się remont np. łazienki, to skuwanie płytek często będzie nieuniknione. Co jednak ważne, ze ścian czy podłogi usunąć można samodzielnie. Nie zawsze konieczna jest do tego pomoc fachowca. Ważne jest oczywiście to, jak czynność tę wykonać prawidłowo.

Przygotowanie do skuwania płytek

Zanim odpowie się na pytanie, jak skuć płytki, powiedzieć należy jak się do tego właściwie przygotować. Usunąć można ręcznie bądź z wykorzystaniem przeznaczonych do tego urządzeń. Wszystko zależy od indywidualnej decyzji. Wykorzystanie maszyn łączy się oczywiście z szybszym wykonaniem pracy. W tym celu dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z młotowiertarki z funkcją kucia. Jeśli zajdzie potrzeba usunięcia jedynie pojedynczej płytki, to najlepiej sprawdzi się do tego celu wiertarka z wiertłami do szkła i ceramiki. Jak jednak wspomniano, płytki usunąć można także ręcznie bez pomocy żadnych urządzeń. Oczywiście potrzeba do tego nieco więcej siły i cała praca trwać będzie nieco dłużej. Warto wykorzystać młotek lub przebijak. Z pewnością przyda się również szpachelka, nóż z wymiennymi końcówkami oraz śrubokręt. Zatem jak skuwać płytki sprawnie i właściwie?

Usuwanie płytek ze ściany

Pracę rozpocząć należy od bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni ze wszelkich zbędnych przedmiotów i sprzętów. Kolejny krok to zabezpieczenie blatów, mebli oraz podłogi. Dobrze sprawdzi się tu folia malarska, która skutecznie ochroni wszystkie te elementy przed ewentualnym uszkodzeniem. Pamiętać trzeba również o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć samego siebie. Płytki skuwać powinno się w odzieży ochronnej, w rękawicach i w maseczce na twarzy.

Jak skuć kafelki? Skutecznym sposobem jest rozbicie kafelków na mniejsze kawałki. Można to zrobić za pomocą młotka lub wiertarki. W tym drugim przypadku należy wywiercić w płytkach otwory, dzięki czemu łatwiej będzie je rozbić. Po rozbiciu płytek za pomocą młotka lub przebijaka usunąć należy glazurę ze ściany. Aby poszło to sprawie, warto ostrze ustawiać równolegle do ściany. Kiedy płytki zostaną już skute, z pewnością pozostaną ślady kleju. Te także muszą być usunięte. Szybkie usunięcie śladów możliwe będzie dzięki wykorzystaniu szlifierki pneumatycznej. Ostatni etap to sprzątanie po zakończeniu pracy.

Jak skuć płytki z podłogi?

Jeśli chodzi o skuwanie płytek z podłogi, to proces ten wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku ścian. Ważne jest tu ustawienie ostrza młotowiertarki, noża czy przebijaka. Powinno być ustawione w taki sposób, aby skierowane było równolegle do powierzchni. Wspomniano o młotowiertarce. To właśnie to urządzenie najlepiej sprawdza się w przypadku skuwania płytek podłogowych. Wynika to z tego, że glazura trzyma się często znacznie mocniej w porównaniu ze ścianami. Młotowiertarka radzi sobie z tym problemem bardzo dobrze. Wiedząc już, jak skuć kafelki z podłogi, nie pozostaje nic innego jak przejść do pracy.

1 Komentarz

Zostaw komentarz