Wnętrza

Wysoki sufit – aranżacje

Wysokie sufity kojarzą się przeważnie z niezagospodarowaną przestrzenią, która jest trudna do ogrzania w porze zimy. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby wykorzystać ten element w ciekawy sposób, tak aby wnętrze nabrało przytulnego klimatu. Wysoki sufit to część współcześnie modnych aranżacji. Jak oświetlić taki sufit? Czy lepiej go obniżyć, czy wykorzystać jego walory, aby stworzyć niepowtarzalną przestrzeń?

Jak wykorzystać wysoki sufit?

Wysokie sufity spotykane są najczęściej w starym budownictwie, choć i współcześnie buduje się domy z wysokimi poddaszami czy piętrami. Mieszkanie powstałe w przestrzeni pofabrycznej (loft) to świetne miejsce na wybudowanie półpiętra lub antresoli. Takie rozwiązanie pozwala zachować wnętrze w oryginalnym stanie i sprawia, że nabiera ono przytulnego klimatu. Wysoki sufit w stylu francuskim można nieco optycznie pomniejszyć dzięki kasetonom strukturalnym. Industrialne wnętrza, podobnie jak te loftowe, wykorzystują wolną przestrzeń do wybudowania efektownych schodów z metalu i szkła. Na wysokim suficie jest miejsce na dekoracje zwisające oraz niespotykane, designerskie oświetlenie.

Jak obniżyć wysoki sufit?

Jest kilka sposobów, dzięki którym w łatwy sposób można obniżyć sufit. Jedny z nich to sufit odwieszany – pod zabudowaną powierzchnią często kryją się przewody instalacyjne i oświetleniowe. Może być podświetlany lampkami LED, które swoim kolorem dodatkową obniżą go optycznie. Drugim sposobem jest zamontowanie na wysokim suficie kasetonów. Trzecia opcja to pomalowanie sufitu w ciemnym kolorze, który optycznie pomniejszy przestrzeń. Dzięki farbom można także pomniejszyć wizualnie boki ścian. Poprzez pomalowanie poziomymi pasami w różnych kolorach można pomieszczenie wydłużyć. Sprawdzą się także tapety oraz malowane motywy dekoracyjne na ścianach.

Wysoki sufit aranżacje

Wysoki sufit wchodzi w skład wielu współcześnie modnych aranżacji wnętrz. Zaliczają się do nich:

  • loft
  • industrial
  • styl francuski
  • kolonialny
  • glamour

Nowoczesne aranżacje coraz częściej korzystają z wysokich sufitów, aby można było na nich zainstalować nietypowe dekoracje oraz designerskie oświetlenie. Na wysokościach pojawiają się drewniane, masywne belki lub powierzchnie pionowe pokryte drewnem. Sufit jest czasem zdobiony efektowną fototapetą przedstawiającą niebo nocą lub w dzień – np. podczas spaceru po lesie, gdzie oglądamy drzewa z perspektywy żabiej.

Oświetlenie wysokiego salonu

Rodzaj oświetlenia oraz kąta padania sztucznego światła mają wpływ na optyczne pomniejszenie sufitu. Zazwyczaj jednak podkreśla ono walory estetyczne wysokiego wnętrza. Nowoczesne aranżacje wykorzystują oświetlenie punktowe LED zamocowane na szynach. Często pojawia się ono jako element wbudowany w podwieszane sufity – światło LED podkreśla designerski klimat elementów podwieszanych. Aranżacja w stylu glamour lub francuskim wybiera kryształowe żyrandole, które przyjmują formę skomplikowanych, wielopoziomowych konstrukcji. W dużych wnętrzach można umieścić nawet kilka takich lamp. Oświetlenie w stylu loft lub industrial przybiera formę fantazyjnej rzeźby świetlnej zbudowanej z metalowych stelaży i żarówek, bądź szeregu zwisających na różnych wysokościach źródeł światła.

1 Komentarz

Zostaw komentarz