Wnętrza

Styl urban jungle w Twoim domu – o jakich dodatkach musisz pamiętać?

Populacja świata staje się coraz bardziej zurbanizowana, więc ludzie coraz częściej szukają sposobów na zaaklimatyzowanie się w sterylnym, betonowym środowisku. Powietrze niestety często jest zanieczyszczone, dlatego z pewnością każdy z nas chce przekształcić swoje najbliższe otoczenie w przyjazną i zdrową przestrzeń. Najpopularniejszym sposobem na to jest wprowadzenie większej ilości roślin oraz zieleni do wnętrza domu, przekształcając go w prawdziwą zieloną oazę. Prawdziwą esencją tej idei jest styl urban jungle.

Od ruchu hipisowskiego do nowoczesnego wystroju wnętrz

Styl jungle jest stosunkowo niedawną reakcją na coraz bardziej zabetonowane otoczenie miast. Jest to odpowiedź na niedostatek zieleni, natury i czystego powietrza. Z drugiej strony tło ideologiczne i etyczne urban jungle style wywodzi się z popularnego w ubiegłym wieku ruchu hippisowskiego, kiedy problemy klimatyczne stały się zagrożeniem dla wielkich miast zachodniego świata. Spowodowało to konieczność znalezienia nowych sposobów dostosowania się do nowej, mało przyjaznej rzeczywistości. Jako przeciwwagę dla betonu i asfaltu przestrzeni publicznych, urban jungle proponuje integracje z naturą poprzez bogactwo roślin doniczkowych w swoich domach. Liczna zieleń tworzy dzięki swoim odcieniom przyjazną atmosferę i jednocześnie nadaje swojemu wnętrzu, naturalny i spokojny habitat.

Kluczowe zasady aranżacji urban jungle:

  • Użyj wielu roślin doniczkowych, w tym także wiszących. Palmy, kaktusy, sukulenty również są mile widziane i łatwe w utrzymaniu.
  • Skup się na palecie kolorów w różnych odcieniach zieleni i innych kolorach ziemi, naturalna biel także jest dobrym wyborem.
  • Używaj naturalnych powierzchni i materiałów, takich jak len, wełna, bambus, bawełna, glina czy rattan.
  • Postaw na tkane dekoracje, takie jak kosze oraz tekstylia z plecionymi sznurkami i wstążkami. Rękodzieła także będzie pasować tu idealnie.

Najważniejsze są rośliny i naturalność

Mniejsze kwiaty świetnie prezentują się w grupach ułożone na parapetach lub półkach i powinny być bogato obecne w każdym pomieszczeniu. Większe rośliny mogą stanowić centralny punkt aranżacji i być zarówno tłem, ale także najważniejszym elementem dekoracji. Oprócz roślinności i wszędobylskiej zieleni inne słowa kluczowe kojarzące się ze urban jungle to naturalność, autentyczność, praktyczność i wygodna. Wystrój tego typu jest idealny dla obywateli świata o otwartym umyśle. Egzotyczne przedmioty i pamiątki z podróży oraz skarby z pchlego targu będą idealnym uzupełnieniem budowanego klimatu. Meble powinny być wygodne i praktyczne, a każdy z nich powinien posiadać historię do opowiedzenia, warto postawić tutaj na antyki i retro.

Ekologiczne materiały

Wnętrze w stylu urban jungle oprócz roślinności zawierają także inne elementy, które przyczyniają się do poprawy jakości środowiska, mowa tu o rzeczach wykonanych z naturalnych materiałów. Preferowane jest również naturalne drewno. Tekstylia powinny być wykonane z naturalnych włókien i najlepiej, aby były wyprodukowane ręcznie.

1 Komentarz

Zostaw komentarz