Wnętrza

Wyspa w kuchni – jak ją zrobić, ile miejsca wykorzystać, ile kosztuje?

Urządzając kuchnię każdy szuka estetycznych, a jednocześnie praktycznych rozwiązań. Chcąc zrealizować te potrzeby, warto przemyśleć zbudowanie w przestrzeni kuchennej wyspy. Można ją dowolnie dopasować do swoich potrzeb i tym samym znacznie zwiększyć funkcjonalność całej kuchni.

Jak zaprojektować wyspę kuchenną?

Należy się dobrze zastanowić, projektując wyspę w kuchni, jak zrobić to ze świadomością wynikających z tego zabiegu konsekwencji. Dlatego tak ważne jest, aby wziąć pod uwagę różne czynniki. Trzeba bowiem odpowiednio dopasować wyspę do kuchni oraz jej funkcji w danym domu, ale także mieszkających w nim domowników.

Wyspa w kuchni – jaka wysokość będzie najlepsza?

Planując zbudowanie wyspy w kuchni należy wziąć pod uwagę wzrost wszystkich jej potencjalnych użytkowników. Blat musi się bowiem znajdować na takiej wysokości, aby wyższa osoba nie musiała się przesadnie schylać i tym samym obciążać kręgosłupa. Z kolei niższy użytkownik nie powinien mieć problemu, aby swobodnie dosięgać do blatu. Dlatego zastanawiając się, jaka jej wysokość w kuchni będzie optymalna, musisz indywidualnie ocenić potrzeby. W przypadku dużych rozbieżności najlepiej zdecydować się na wysokość wyspy dla domownika najczęściej przygotowującego posiłki.

Wyspa w kuchni – ile miejsca powinna zajmować?

Podobnie, jak w przypadku wysokości, również wielkość wyspy kuchennej zależna będzie od Twoich konkretnych potrzeb i możliwości. Jeżeli dysponujesz dużym pomieszczeniem, nie musisz się ograniczać przy wyborze wymiarów. Można w niej bowiem zaplanować takie powierzchnie robocze, jak zlew czy płyta grzewcza. Większa wyspa w kuchni stanowi doskonałe, dodatkowe miejsce do przechowywania, którego w wielu domach i mieszkaniach bardzo często brakuje.
Jeżeli zatem Twoja kuchnia ma spory metraż, warto zainwestować w coś większego. Ma to również znaczenie, jeśli weźmie się pod uwagę względy estetyczne. Mała wyspa w kuchni o dużej powierzchni będzie wyglądała nienaturalnie i może zaburzyć ogólny efekt całego wystroju.

Wyspa w małej kuchni – czy to w ogóle możliwe?

Wydawać by się mogło, że postawienie jej w małej kuchni będzie absolutnie niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Niewielka przestrzeń wcale nie musi wykluczać decyzji o uwzględnieniu w całym projekcie wyspy. Być może będzie trzeba się ograniczyć do kilku prymarnych funkcji, które powinna pełnić. Może się okazać, że nie zmieścimy na niej kuchenki lub blatu roboczego. Jednak zawsze będzie to dla Ciebie dodatkowe miejsce, w którym można zaprojektować np. szafki.

Może być ona także dobrym sposobem na podzielenie przestrzeni w przypadku przestrzeni otwartej i połączonej z salonem. Spowoduje to, że optycznie całe pomieszczenie będzie wydawało się większe, a taka wyspa w małej kuchni oddzieli obszar kuchenny od salonowego.

Ile kosztuje wyspa kuchenna?

W czasie powstawania projektu wymarzonej kuchni, każdy zastanawia się, czy możliwe będzie pogodzenie planów i oczekiwań z tym, jaki budżet mamy do dyspozycji. Być może obawiasz się dodatkowych kosztów? Tu znowu wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Ceny najtańszych modeli zaczynają się już od kilkuset złotych. Oczywiście to, ile kosztuje wyspa w kuchni, wynika z jej wielkości, ale także elementów wyposażenia. Droższy będzie projekt z umywalką czy płytą grzewczą. Cena zależy też od tego, ile miejsca do przechowywania chce się w niej uzyskać. Nie bez znaczenia w kontekście ostatecznych kosztów jest także rodzaj blatu czy typ frontów.

Wymarzona wyspa kuchenna w zasięgu ręki

Wobec tego należy stwierdzić, że nie istnieją kuchnie, w których zbudowanie wyspy kuchennej byłoby niemożliwe. Być może czasem trzeba pójść na kompromisy odnośnie wielkości czy pojemności. Jednak na każdej, nawet najmniejszej powierzchni, przy odrobinie wysiłku i wyobraźni, można wkomponować wyspę kuchenną. Warto przy tym skorzystać z usług doświadczonych profesjonalistów. Z ich pomocą Twoja kuchnia stanie się miejscem, w którym spędzisz dużo czasu.

1 Komentarz

Zostaw komentarz