Budowa

Układanie dachówki – jaką wybrać i jak położyć?

Wybór pokrycia dachowego to spory problem dla inwestorów, szczególnie w dobie wzrastających cen materiałów budowlanych. To, jaką dachówkę wybrać, zależy od wielu czynników, które zawsze należy brać pod uwagę – nie tylko zasobność portfela i względy estetyczne mają wpływ na decyzję, ale również wielkość dachu czy maksymalne możliwości obciążeniowe konstrukcji. Do dyspozycji inwestorów pozostaje także wiele materiałów, które mogą pokryć dach.

Pokrycie dachowe – jakie można wyróżnić?

Najdroższy, ale jednocześnie najtrwalszy materiał na pokrycie dachu stanowi dachówka ceramiczna, posiadająca 30-50 lat gwarancji. Jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne oraz mniej podatna na porastanie mchem czy zielenienie niż np. wersja betonowa. Wygląda estetycznie i nie wymaga odświeżania. 

Alternatywę stanowi dachówka betonowa – nowoczesne pokrycia tego typu posiadają coraz lepsze parametry techniczne i tylko nieznacznie ustępują pola ceramicznym modelom. Istnieje możliwość , że będą wymagać odświeżania, szczególnie jeśli dom znajduje się w okolicy drzew czy miejsc zacienionych, a na powierzchni pojawi się mech. 

Kolejny typ pokrycia to blacha dachówkowa. Jej zalety stanowią szybki montaż i stosunkowo niska cena. Można kupić ją w atrakcyjnej cenie, jednak trwałość blachy jest znacznie niższa niż dachówki. 

Następny rodzaj pokrycia to gont bitumiczny, który wymaga odpowiedniego przygotowania podłoża. Wyróżnia się natomiast wszechstronnością zastosowania i dobrymi parametrami wytrzymałościowymi.

Jak układać dachówkę?

Większość inwestorów decyduje się na wybór modeli betonowych lub ceramicznych. Jak układać taką dachówkę? Bez względu na materiał wykonania, każde tego typu pokrycie układa się tak samo. NIewielkie różnice zależą jedynie od modelu i jego wymiarów. Prace wymagają wcześniejszego przygotowania więźby, a następnie rozłożenia na konstrukcji membrany. Łaty przybija się dopiero wtedy, kiedy dekarz precyzyjnie określi rozstaw dla danej dachówki. Elementy są przypinane do łat za pomocą klamer, które zapobiegają podnoszeniu materiału przez podmuchy wiatru. To, jak położyć dachówkę, doskonale wiedzą dekarze, a dla osoby nieznającej się na temacie samodzielne ułożenie pokrycia dachowego nie jest sprawą prostą. Dlatego lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom.

Ile kosztuje położenie dachówki?

Każdy inwestor zastanawia się nad tym, ile kosztuje położenie dachówki. Bardzo ogólnie ujęte ceny to 60-75 złotych za m² pokrycia – taką kwotę należy zapłacić dekarzowi za samą robociznę. Do tego trzeba doliczyć także koszt materiału. Oczywiście, stawka ostatecznie zależy od wielu czynników, jak powierzchnia dachu, stan konstrukcji czy skomplikowanie zadania. Specjaliści szacują, ile sztuk dachówki na m² będzie potrzeba i z jakim zapasem należy kupić materiał – takie obliczenia mogą wykonać zarówno dekarze, jak i pracownicy składów oferujących dachówki betonowe czy ceramiczne. Na pokrycie dachu domu jednorodzinnego należy przygotować kilkadziesiąt tysięcy złotych – najlepiej, jeśli wyceny zostaną wykonane przez kilka ekip, w ten sposób można uzyskać rzeczywisty pogląd kosztów.

Zostaw komentarz