Wnętrza

Malowanie domu – jak długo trwa i ile kosztuje?

Malowanie dużych powierzchni wymaga doświadczenia oraz odpowiedniej ilości wolnego czasu. Nie każdy jest w stanie wykonać samodzielnie tak rozległe prace remontowe. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje malowanie domu oraz jaką farbą malować dom, aby wnętrza były jasne i łatwe do utrzymania czystości. Wszelkie wątpliwości może rozwiać ekipa, która na co dzień wykonuje takie zlecenia.

Kiedy malować dom?

Malowanie może obejmować pojedyncze pomieszczenia, jednak większość osób decyduje się na malowanie całego domu lub jego znacznej części. Malowanie domu należy wykonać w kilku przypadkach – zwykle przeprowadza się je wtedy, kiedy ściany są poplamione, kolor wyblakł lub doszło do uszkodzeń farby, np. pod wpływem czasu. Zmiana koloru ścian może mieć też związek ze względami estetycznymi – niektóre barwy wychodzą z mody albo przestają pasować do nowych mebli. To, jaką farbą pomalujesz ściany może mieć duże znaczenie dla jakości pokrycia – tanie farby są mniej odporne niż ich markowe, polecane odpowiedniki, dlatego remont będzie trzeba przeprowadzać o wiele częściej.

Jak długo trwa malowanie domu?

To, jak długo trwa malowanie domu zależy od kilku czynników. W przypadku mieszkania wystarczą 2-3 dni, natomiast na odświeżenie ścian w całym wielometrażowym domu należy poświęcić co najmniej tydzień. Jeśli prace ma przeprowadzić jedna lub dwie osoby, to z pewnością czas remontu się przedłuży. Kilkuosobowa ekipa powinna poradzić sobie z co najmniej jednym pomieszczeniem dziennie – chodzi tu zarówno o ściany, jak i sufity. Jak długo trwa malowanie domu z poddaszem użytkowym? Jeśli dom jest dużych rozmiarów, to czas wykonywania prac nie powinien przekroczyć 2 tygodni. Warto, aby zespół fachowców przyjechał do domu przed wykonaniem zlecenia i określił, jakie prace są potrzebne. Nie zawsze wystarczy pokryć ściany farbą – jeśli pokrycie jest w złym stanie lub na ścianach pojawia się grzyb, będzie należało zagruntować podłoże i użyć specjalistycznej chemii. To dodatkowe koszty oraz czas potrzebny na prawidłową realizację pracy.

Ile kosztuje malowanie domu?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje malowanie domu. Na ostateczną cenę składa się powierzchnia ścian do pomalowania, a także ich stan techniczny, rodzaj użytej farby, ewentualne ozdobniki, które na ścianach mają wykonać malarze. W 2022 roku cenniki potrafią zmieniać się z dnia na dzień, można jednak przyjąć, że robocizna wynosi około 14-19 złotych za m2 ściany. Jest to cena usługi podstawowej, czyli zwykle malowania ścian jednym kolorem w dwóch warstwach. Jeśli klient ma dodatkowe życzenia odnośnie usługi, cena jest ustalana indywidualnie. Warto dodać, że za dodatkową opłatą ekipa może zająć się szpachlowaniem nierówności, a także zabezpieczeniem mebli czy podłóg przed zabrudzeniem. Usługa malowania może obejmować nie tylko samą robociznę, ale również materiał wybrany przez klienta. Firma może go zakupić, a następnie rozliczyć się z klientem – jest to spora oszczędność czasu dla właściciela domu czy mieszkania, który wybiera wyłącznie kolor i ewentualnie typ użytej farby.

Zostaw komentarz