Wnętrza

Jak i czym palić w kominku?

Kominek w domu to nie tylko świetny sposób na dodatkowe dogrzanie pomieszczenia, ale też bardzo skuteczny przepis na poprawę humoru i atmosfery. Ten klimatyczny dodatek i źródło ciepła świetnie sprawdza się w zimne jesienne wieczory i chłodne zimowe dni i noce, jednak aby móc cieszyć się ze wszystkich zalet i pakietu korzyści, jakie wnosi do domu, należy dowiedzieć się, jak prawidłowo palić w kominku oraz czym najlepiej to robić. Informacje o rodzaju opału znajdziesz w poniższym artykule. Z niego dowiesz się też, jak uniknąć zanieczyszczania kominka, w jaki sposób uzyskać z niego więcej ciepła oraz, co najważniejsze, jak palić w kominku konkretnym rodzajem paliwa.

Opał do kominka – drewno

Większość osób na pytanie, czym palić w kominku, prawdopodobnie odpowiedziałaby, że drewnem. Nie można się temu dziwić, bo jest to prawdopodobnie jeden z najpopularniejszych rodzajów opału. Jest łatwo dostępne, stosunkowo tanie, ekologiczne i bezproblemowe w rozpalaniu. Najlepszym gatunkiem drewna kominkowego będzie to pochodzące z drzew liściastych, takich jak brzoza, jesion czy dąb. Powinno być dobrze wysuszone, aby nie zawierało więcej niż 20% wilgoci. Jeśli jednak jesteś zwolennikiem charakterystycznego dla kominków strzelania podczas spalania, możesz wybrać drewno z drzew iglastych, jednak używanie go wiąże się z drobnymi problemami. Mianowicie taki rodzaj opału osadza się we wnętrzu kominka, a takie zabrudzenia bardzo trudno się usuwa.

Opał do kominka – brykiet drzewny i węglowy

Równie popularnym i skutecznym sposobem na rozpalanie kominka jest stosowanie brykietów węglowych i drzewnych. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się przede wszystkim łatwością w rozpalaniu. Jedyne co należy zrobić, to znaleźć papier lub gazetę, zapalić ją i podłożyć pod brykiet. Należy jednak pamiętać, że materiał ten rzadko jest polecany ze względu na ryzyko zaczadzenia. Natomiast jeśli chodzi o brykiety drzewne, to są one niczym innym, jak wiórami drewna, które stanowią świetną alternatywę dla opalania komina drewnem. Są bezpieczne dla środowiska, posiadają dobre właściwości grzewcze, nie wytwarzają dużej ilości dymu, a po zakupie są praktycznie gotowe do użycia. 

Opał do kominka – pellet

Ostatnim, ale niemniej ważnym paliwem do domowych kominków jest pellet. Występuje on w formie granulatu uzyskanego z biomasy, czyli odpadów drzewnych jak kora, trociny i wióry. Produkt ten cechuje wysoka wartość opałowa, bezpieczeństwo dla środowiska, niska wilgotność oraz wytwarzanie małej ilości dymu i popiołu podczas spalania. Kominek to świetny sposób na ocieplenie wnętrz – dosłownie i w przenośni. Wybór konkretnego paliwa zależy od preferencji i potrzeb osób, które będą z niego korzystały, a bogaty rynek rodzajów materiałów opałowych umożliwia taki wybór. Jednak podczas zakupu drewna, brykietów, pelletu, a także samego kominka, należy dokładnie sprawdzić obowiązujące w danym czasie przepisy. Dowiedzieć się do kiedy można palić w kominku i jakie wymogi musi spełniać to urządzenie. Takie informacje mogą uchronić Cię przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów.

Zostaw komentarz