Podczas aranżacji własnego domu lub mieszkania stawiamy na różne funkcjonalności oraz design pomieszczeń. Niektórzy wolą naturalne materiały, innym podobają się bardziej orientalne wzory. Dużą popularnością wciąż cieszą się, niezwykle popularne kilka lat temu, meble tapicerowane, które dodają wnętrzu poczucia komfortu i ciepła. Jeżeli i Ty posiadasz takie akcesoria, z pewnością zastanawiasz się, jak czyścić meble tapicerowane. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i środków higienicznych. Jak odświeżyć meble tapicerowane, aby wciąż cieszyły nas pięknym wyglądem?
Jak dbać o meble tapicerowane?
Na samym początku warto zaznaczyć, że czyszczenie wszystkich powierzchni w naszym domu jest konieczne, aby utrzymać porządek i dobry wygląd mebli. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty tapicerowane, które w łatwy sposób mogą ulec zabrudzeniu. Wystarczy wylany napój, plama z jedzenia czy brud przyniesiony z dworu, aby tapicerka uległa zabrudzeniu. Takie pozostają na materiale i trudno usunąć je z wykorzystaniem wody czy suchej ściereczki. Co robić, aby utrzymać meble tapicerowane w dobrym stanie? Jest na to kilka sposobów!
Przed rozpoczęciem procesu czyszczenia warto wziąć pod uwagę również rodzaj tapicerki, jaki posiadają nasze meble. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiednich środków czystości, właśnie z uwzględnieniem materiału tapicerowanego. W ten sposób mamy pewność, że nie ulegnie on zniszczeniu, a dodatkowo zostanie odpowiednio zabezpieczony. W przypadku tkanin bawełnianych, tapicerkę powinniśmy odkurzyć, a następnie nanieść na nią proszek do czyszczenia. Po godzinie czyścimy materiał z wykorzystaniem pozostałego proszku. Warto pamiętać, że materiały bawełniane nie lubią wody, należy więc uważać, aby wnętrze mebla nie uległo zamoczeniu. Kolejnym materiałem wykorzystywanym do tapicerowania jest skóra (naturalna oraz sztuczna) – proces czyszczenia rozpoczynamy od delikatnego umycia powierzchni, unikajmy jednak mydła. W tym celu wykorzystać można specjalne płyny służące do czyszczenia powierzchni skórzanych lub zwykły płyn do mycia naczyń. Na samym końcu materiał należy dokładnie osuszyć, np. ręcznikiem.
Jak wyczyścić meble tapicerowane?
Choć bawełna i skóra to dość popularny materiał wykorzystywany w meblach tapicerowanych, spotkać możemy również welur, aksamit oraz sztruks. W przypadku tych obić wszystkie prace podczas czyszczenia należy wykonywać zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia, w ten sposób nie zniszczymy wyglądu tapicerki, a przeciwnie – zabezpieczymy ją i zadbamy o jej estetyczny wygląd. Do czyszczenia tapicerki wykorzystać można specjalistyczne środki czyszczące – należy rozprowadzić je na godzinę na powierzchni, a następnie z wykorzystaniem szczotki wczesujemy w materiał. Po zakończeniu czyszczenia włókna materiału warto osuszyć letnim nawiewem suszarki. Wiesz już, jak odświeżyć meble tapicerowane, tak aby były one zachowane w czystości.
Meble tapicerowane – wskazówki dotyczące czyszczenia
Wiesz już, jak dbać o meble tapicerowane. Przydatne może okazać się również poznanie kilku wskazówek związanych z czyszczeniem mebli. W przypadku kanap, łóżek czy foteli warto pamiętać, że proces czyszczenia najlepiej rozpocząć od siedziska, podłokietników, a dalej przejść do tyłu oraz dołu mebla. Nie należy zalewać mebli wodą, mogą wówczas powstać nieestetyczne plamy, a samo wypełnienie ulec zniszczeniu. W najgorszym przypadku może pojawić się również pleśń. Czyszczenia należy przeprowadzić więc z niewielką ilością wody, tak aby nie doprowadzić do większych zniszczeń.
Warto w tym celu zakupić profesjonalne środki do czyszczenia mebli tapicerowanych – ich wykorzystanie to gwarancja skuteczności oraz bezpieczeństwa. Wiele osób stara się również korzystać z domowych metod na czyszczenie mebli – to często mieszaniny wody, sody oczyszczonej, cytryny czy octu. Ich wykorzystanie może okazać się skuteczne, jednak najczęściej tylko w przypadku niewielkich zabrudzeń. Domowe sposoby nie poradzą sobie z większymi plamami. Wtedy warto sięgnąć po specjalistyczną chemię i wykonać test na małym fragmencie tapicerki – jeżeli środek okaże się skuteczny, można go z powodzeniem wykorzystać do wyczyszczenia całego mebla.
Zostaw komentarz