Wnętrza

Czy można pomalować tapetę? Malowanie tapety krok po kroku

Coraz częściej wiele osób odchodzi od nakładania i używania tapet w swoich domach lub mieszkaniach, jednak nadal jeszcze są spotykane. Niestety po kilku latach ulegają zniszczeniu, pożółknięciu, tworzą się okropne zacieki, co sprawia, że wnętrze wygląda wręcz paskudnie. Zrywanie tapet i nakładanie ich na nowo, to nie tylko dodatkowe koszty, ale ogromny nakład czasu i pracy, gdyż tapetowanie nie jest zbyt łatwe. Najprostszym i najszybszym sposobem na to, aby odświeżenie ścian było dużo prostsze i szybsze, jest malowanie tapety. Wystarczy na dobranie odpowiedniej farby, by odnowić wnętrze i naprawić niechciane usterki.

Czy można pomalować tapetę?

Rodzajów tapet jest bardzo wiele, najczęściej jednak spotykaną jest ta papierowa. Czy można zatem malować tapetę papierową? Czy nie ulegnie ona zniszczeniu podczas tego zabiegu? Oczywiście jest to, jak najbardziej możliwe. Jednak trzeba się liczyć z tym, że papierowej nie będzie można umyć na mokro. Zazwyczaj ten etap pracy przed malowaniem jest zawsze stosowany i ważny w całym procesie. Trzeba także wziąć pod uwagę, że materiał ten jest dosyć delikatny i specyficzny, co wiąże się z tym, że ma dużo większą chłonność od pozostałych. Dlatego tutaj niezwykle ważne jest, aby dobrać odpowiednią farbę, która zapobiegnie odkształcaniu się papieru. Tego typu tapetę jest dużo trudniej pomalować od innych jej rodzajów, dlatego warto podejść do tego z jak największą starannością i przygotowaniem, ponieważ w łatwy sposób można zaprzepaścić cały trud włożony w pracę.

Jak pomalować tapetę?

Jeśli chcesz uzyskać naprawdę świetny efekt, musisz przede wszystkim dobrać odpowiednią i dobrą jakościowo farbę do tapet, a także odpowiednio przygotować podłoże do całego zabiegu. Te dwa elementy są bardzo ważne i wpływają na końcowy wynik. Zanim przystąpisz do odnowienia swoich ścian, warto wcześniej sprawdzić ich stan, ponieważ nie mogą być poobdzierane, a jeśli są, należy w tych miejscach przykleić ubytki. Następnym istotnym krokiem jest oczyszczenie ścian i tapet z kurzu i zabrudzeń, zwłaszcza tych tłustych, które mogą wpłynąć na przyczepność farby. Warto dobrać stosowny kolor do odcienia tapety, który pomoże ukryć niedoskonałości i będzie przede wszystkim wyglądać schludnie. Malowanie nie jest trudnym procesem, ale trzeba pamiętać o podstawowych warunkach, które mają wpływ na przebieg całej procedury. Istotna jest temperatura w pomieszczeniu, nie powinna być wyższa niż 28 stopni, warto zadbać także o stosowną wilgotność powietrza. Farbę najlepiej rozprowadzać pędzlem i wałkiem, natomiast ilość warstw jest zależna od stosowanego produktu.

Jak malować różnego rodzaju tapety?

Każdy rodzaj nieco się od siebie różni łatwością utrzymania w czystości, malowaniem, dlatego warto zawsze wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować się do działania, aby uzyskać zadowalający efekt.

  • Tapeta winylowa

Tego typu tapetę zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości, ponieważ jest zmywalna. Oprócz mycia nadaje się także do malowania. Co więcej, zabrudzoną tapetę winylową można, a nawet trzeba myć wodą z detergentem, co w przypadku papierowej odpada.

  • Tapeta fizelinowa

Tapety flizelinowe nie należą do łatwych, jeśli chodzi o malowanie, ponieważ są bardzo gładkie i mają gorszą przyczepność, co w rezultacie wpływa na osiadanie i wiązanie się z nią farby.

  • Tapety z włókna szklanego

Tapety wykonane z włókna szklanego są odporne na odkształcenia, uderzenia, szorowanie oraz mycie. Co najważniejsze, nie deformują się pod wpływem wilgoci, co daje większą swobodę podczas malowania pędzlem czy wałkiem.

Specjalnie utworzone farby do tapet sprawiają, że już nigdy więcej nie będziesz musieć zrywać wszystkiego i na nowo kleić, denerwując się i tracąc mnóstwo czasu. Możesz wreszcie pomalować starą tapetę i ponownie cieszyć się jej wyglądem. W prosty i oszczędny sposób masz możliwość odświeżyć swój dom lub mieszkanie, dodatkowo nie tracąc na to pieniędzy. Daj drugie życie swojej tapecie i ścianom, stwórz nową aranżację ulubionych pomieszczeń.

1 Komentarz

Zostaw komentarz