Wnętrza

Gabinet w domu – inspiracje aranżacyjne

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza. Decydując się jednak na pozostanie w domu, koniecznie przygotować należy sobie należycie miejsce pracy. To bowiem w jakich warunkach się pracuje, ma ogromny wpływ na wydajność. Aranżacja gabinetu w domu nie może być zatem przypadkowa. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę urządzając przestrzeń.

Meble do gabinetu w domu

Jednym z kluczowych elementów w domowych gabinecie, wpływającym na wydajność pracy, jest właściwy dobór mebli. Najlepszym rozwiązaniem byłaby praca przy szerokim i wygodnym biurku, przy którym siedziałoby się na fotelu dostosowanym do własnych potrzeb. Szeroki blat jednak nie zawsze zmieści się w pomieszczeniu przeznaczonym na gabinet. Mowa tu o pomieszczeniach, których metraż nie jest zbyt duży. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być biurko narożne. Niezależnie od wyboru konkretnego modelu, pamiętać trzeba, że mebel ten stanowić powinien główny element aranżacji gabinetu. Oczywiście nie może ono jednak przytłaczać całego pomieszczenia. Powinno znaleźć się miejsce na takie meble, jak stolik kawowy, komoda czy półki i regały na dokumenty.

Światło w domowym gabinecie

Aranżacja nowoczesnego gabinetu w domu musi zakładać także wybór światła. Biuro najlepiej jest ustawić na wprost okna. Bardzo dobrze wpływać będzie na wydajność pracy. Nie bez znaczenia jest także to, że miły widok zza okna pozytywnie wpływać będzie na samopoczucie. Jeśli jednak w pomieszczeniu nie można ustawić biura na wprost okna, to warto ustawić blat bokiem do danej strony okna. Dla osób praworęcznych kąt padania światła dziennego powinien być z lewej strony. Z kolei dla osób leworęcznych z prawej strony. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to bardzo dobrze sprawdzi się to LED. Jest energooszczędne, cechuje się długą żywotnością i jest ekologiczne. Pamiętać tylko trzeba, aby w gabinecie w domu zastosować zimną barwę światła. Sprzyja ona efektywnej pracy intelektualnej. Barwa ciepła z kolei lepiej sprzyja relaksowi.

Kolorystyka i ergonomia w domowym gabinecie

Aranżacje gabinetu w domu muszą zakładać także kwestie związane z kolorystyką i ergonomią. W gabinecie dobrze sprawdzą się stonowane i łagodne kolory. Takie barwy bowiem nie rozpraszają uwagi. Choć oczywiście każdy powinien się tu kierować własnym gustem. Jeśli chodzi o ergonomię to mowa tu przede wszystkim o wygodnym i regulowanym fotelu. Powinien umożliwiać zmianę pozycji podczas siedzenia. Dzięki temu godziny spędzone przed komputerem nie będą tak bardzo obciążać kręgosłupa. Uwagę zwrócić należy również na wysokość fotela.

Inspiracji co do aranżacji gabinetu w domu jest bardzo wiele. Najważniejsze jest, aby zanim zacznie się urządzać gabinet, wszystko dokładnie przemyśleć. To pomieszczenie służące do pracy i właśnie pod tym kątem powinno zostać zaaranżowane. Przede wszystkim pomyśleć trzeba o wygodzie i komforcie oraz o zapewnieniu sobie takich warunków, które sprzyjać będą wytężonej pracy.

1 Komentarz

Zostaw komentarz