Mszyce należą do grupy szkodników, które bardzo często atakują przydomowe tereny zielone. Ich ulubioną destynacją są zarówno ogrodowe rośliny rabatowe, jak i kwiaty doniczkowe, obecne na domowych i mieszkaniowych parapetach oraz balkonach. Owady należą do grupy insektów, które charakteryzują się bardzo dużą żarłocznością, a także wysoką prędkością rozmnażania oraz roznoszenia szkód ogrodowych. Co warto wiedzieć o tych niewielkich, ale bardzo szkodliwych owadach? Jak są najlepsze, domowe sposoby na mszyce w ogrodzie?
Skąd się biorą mszyce?
Mszyce są niewielkimi, roślinożernymi owadami. Z biologicznego punktu widzenia należą do rzędu pluskwiaków, a mimo swoich naprawdę niewielkich rozmiarów są bardzo groźne, zarówno dla roślin ogrodowych, jak i uprawnych oraz kwiatów obecnych na domowych parapetach. Ze względu na obecność bardzo rozwiniętego aparatu gębowego o zdolności wysysania soków roślinnych, mszyce są w stanie zaatakować niemal każdą roślinę. Insekty są szkodnikami roślinnymi, które uszkadzają kwiat, a na dodatek wykazują wysoką zdolność do przenoszenia chorób między nimi.
Mszyce najczęściej zostają przyniesione wraz z zakupionym kwiatem bądź inną rośliną ze sklepu. Ze względu na niewielkie rozmiary insektów właściciele domów oraz mieszkań nie są w stanie ich zauważyć i w porę zareagować. Wiele osób zastanawia się również, kiedy oprysk na mszyce będzie najbardziej skuteczny. Zazwyczaj tego typu opryski przeprowadza się w okresie wiosennym, w terminie dopasowanym do rozwoju danego gatunku pluskwiaka. Przestrzeganie terminów oprysków jest bardzo ważne. Ich wykonanie zbyt późno lub zbyt wcześnie nie zahamuje namnażania się owadów na roślinach ogrodowych i domowych.
Jak zwalczyć mszyce?
Co odstrasza mszyce? To pytanie, które zadają sobie wszyscy właściciele zieleni, która została zaatakowana właśnie przez te insekty. Mszyce nie pojawiają się znikąd, dlatego warto przynajmniej raz w tygodniu dokładnie obserwować narażone na ich atak kwiaty i krzewinki. Po zauważeniu pierwszych kolonii szkodników warto działać natychmiast! Owady namnażają się w bardzo szybkim tempie, a młode insekty są gotowe do ponownego rozmnażania niemal natychmiast, czego efektem jest atakowanie kolejnych roślin.
Jakie są domowe sposoby na mszyce w ogrodzie? Doskonałym sposobem jest sporządzenie domowego oprysku, jakim jest mieszanka wody z octem lub wywaru z cebuli. Ich przygotowanie jest bardzo proste, a receptura nie wpływa negatywnie na środowisko ani zdrowie mieszkańców. Niestety, domowe sposoby na mszyce nie zawsze są skuteczne, a ich stosowanie nie daje zadowalających efektów obronnych dla roślin. Wiele ogrodników, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów decyduje się na wykonanie chemicznych oprysków, które są bardzo skuteczne. Niestety, ich receptura może niekorzystnie wpływać na zdrowie, dlaczego podczas ich przygotowywania oraz stosowania należy zachować najwyższą ostrożność. Po usunięciu mszyc i opryskaniu roślin warto pamiętać o ich regularnym oglądaniu, co pomoże uniknąć ich ponownego namnożenia.
Zostaw komentarz