Wnętrza

Jak obliczyć powierzchnię ścian do malowania?

Remont mieszkania czy domu to bardzo często kłopotliwa sytuacja. Gdy stwierdzisz, że pora wymienić meble czy odmalować ściany, to powinieneś podejść do tego z rozwagą. Przede wszystkim musisz się zastanowić, jak zaoszczędzić na takim remoncie. Weź pod uwagę to, co jeszcze może poczekać, a także to, co jest niezbędne do zmiany już teraz. Jeśli już podejmiesz decyzję, to zastanów się nad tym, z czym poradzisz sobie sam.

Zakup materiałów

Wiadomo, że możesz skorzystać z pomocy fachowców przy nawet najmniejszej naprawie. Jednakże koszty w takim wypadku znacznie wzrastają. Ponadto nietrudno trafić na oszustów, dlatego warto skorzystać z firmy z renomą bądź taką z polecenia. Możesz rozeznać się w cenach materiałów bądź nawet samemu je zakupić. Martwisz się, że kupisz za dużo albo za mało farby? Spokojnie, zaraz zobaczysz, jak prostą sprawą jest obliczanie powierzchni ścian.

Jak obliczamy powierzchnię ścian?

Przy takim zadaniu przyda Ci się wiedza zdobyta jeszcze w szkole podstawowej. Jeśli pomieszczenie, w którym chcesz odmalować ściany, nie ma nietypowego kształtu, np. ukośnego sufitu, to nie będziesz miał problemu z obliczeniem powierzchni. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w miarkę budowlaną. Teraz przygotuj ściany do pomiaru, poodsuwaj meble, tak abyś mógł się swobodnie poruszać. Jeśli masz na podłodze dywan, powinieneś go odsunąć. Pozwoli to na dokładniejsze sprawdzenie i zmniejszy ryzyko błędów. Przygotuj sobie też kartkę i coś do pisania!

Obliczanie powierzchni ścian przypomina liczenie pola prostokąta. Najpierw należy wyznaczyć długość, a następnie szerokość ściany. Pamiętaj, że rzadko spotyka się pomieszczenie kwadratowe, dlatego musisz wymierzyć też ścianę prostopadłą do tej już zmierzonej. Jeśli już masz wypisane wszystkie długości i szerokości, możesz obliczyć powierzchnię ścian. Wystarczy, że pomnożysz długość przez szerokość, a otrzymasz pole powierzchni. Z każdą kolejną trzeba zrobić to samo, a następnie dodać do siebie wszystkie wyniki, otrzymasz w ten sposób ostateczną powierzchnię ścian do pomalowania.

Pewnie zastanawiasz się co zrobić, jeśli na którejś ze ścian są drzwi czy okna, których przecież nie będziesz malował. W takiej sytuacji możesz obliczyć ich powierzchnię i odjąć od wcześniej wyliczonych pomiarów. Nie jest to jednak konieczne zadanie, ponieważ bardzo często zdarza się tak, że podczas malowania ścian niektóre miejsca trzeba poprawić, bądź pomyliłeś się o kilka centymetrów podczas obliczania powierzchni ścian. Ponadto raczej nie kupisz farby, która pokryje każdy wyliczony centymetr, dlatego jej dodatkowa odrobina raczej Ci nie zaszkodzi.

Jak obliczamy metry kwadratowe ścian do malowania?

W sklepie budowlanym możesz spotkać się z pytaniem, ile metrów kwadratowych ma pomieszczenie, które przygotowujesz do malowania. Jednak nic się nie martw, jesteś przygotowany. To, co zrobiłeś wcześniej, wykonując pomiary ścian, to właśnie obliczenie jej powierzchni w metrach kwadratowych. Także na pewno sobie poradzisz. Teraz wystarczy, że zakupisz odpowiednią ilość farby, pędzle, wałki, taśmę, folię ochronną i tacki. Tak przygotowany możesz wzywać malarza, który od razu będzie mógł się wziąć do pracy. A może sam spróbujesz pomalować ściany i odkryjesz w sobie talent?

1 Komentarz

Zostaw komentarz