Ogród

Malowanie tynku mozaikowego – jak je wykonać?

Tynk mozaikowy cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na zabrudzenia. Dlatego też często wykorzystywany jest na cokół budynku. Za jego popularnością przemawia także to, że jest łatwy w utrzymaniu i twardy. Nie może zatem dziwić, że tak często znajduje swoje zastosowanie jako zabezpieczenie elewacji budynku. Co równie ważne, tynk mozaikowy można malować i zmienić jego kolor.

Czym jest tynk mozaikowy?

Tynk mozaikowy to tynk dekoracyjny, cienkowarstwowy zawierający w swoim składzie kruszywo, który nakładany jest w warstwach od 1 do 3 mm. Spoiwem tynku mozaikowego jest żywica. Dzięki temu jest on bardzo elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą tynku mozaikowego jest fakt, że można do swobodnie myć bez obaw o jego uszkodzenie. Co równie ważne, jest on odporny na działanie wszelkich warunków atmosferycznych. Wynika to z jego żywicznej struktury. Tynk mozaikowy często stosowany jest na zewnątrz. Może być jednak również z powodzeniem stosowany wewnątrz budynków.

Kolorystyka tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy podzielić można pod kątem jego kolorystyki. Co istotne, jeśli chodzi o kolorystykę, to nie ma tu niemal żadnych ograniczeń. Wybór kolorów tynku mozaikowego jest ogromny. Pozwala to na uzyskanie wspaniałego efektu wizualnego. Ten rodzaj tynku posiada nie tylko bardzo szeroką paletę kolorów. Istotne jest również, że można ją dowolnie modyfikować. Wszystko po to, aby wizualnie stworzyć taki tynk mozaikowy, który najlepiej spełniać będzie indywidualne potrzeby i oczekiwania. Odpowiedziano już na pytanie, czy tynk mozaikowy można malować. Teraz przyszedł czas na to, aby wyjaśnić, jak to właściwie robić.

Malowanie tynku mozaikowego

Jak wspomniano, wraz z upływem czasu tynk mozaikowy traci swoje walory estetyczne. Rozwiązaniem problemu i sposobem na przywrócenie dawnego wyglądu jest jego pomalowanie. Czym pomalować tynk mozaikowy? Do wyboru jest kilka sposobów. Wymienić można tu przede wszystkim farbę, lakier i lakierobejcę. Dobrym rozwiązaniem jest i często stosowanym jest polakierowanie całej powierzchni. Wykorzystać można to tego lakierobejcę do tynku mozaikowego. Bardzo dobrze utwardza oraz zabezpiecza ona całą powierzchnię. Malując tynk mozaikowy, nie można jednak zapomnieć o kilku bardzo istotnych kwestiach. Po pierwsze, przed samym malowaniem należy odpowiednio do tego przygotować powierzchnię. Po drugie, mozaika żywiczna musi być bardzo dokładnie oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń. I po trzecie, zastosować należy środek biobójczy, który usunie z powierzchni skażenia biologiczne. Odpowiadając na pytanie, jak zmienić kolor tynku mozaikowego nie sposób nie wspomnieć o materiałach, które muszą być do tego celu zastosowane. Ten rodzaj tynku najlepiej jest malować wałkiem o długim włosiu. Co ważne, musi być to wałek specjalnie przeznaczony do malowania chropowatych powierzchni. Jest to konieczne do tego, aby lakier na pewno równomiernie pokrył całą powierzchnię. Malując tynk mozaikowy, pamiętać trzeba, aby pokryć go minimum dwiema warstwami farby lub lakieru. Jedna warstwa to zdecydowanie za mało na to, aby powierzchnie wyglądała odpowiednio estetycznie.

1 Komentarz

Zostaw komentarz