Wnętrza

Jakie kwiaty do sypialni sprawdzą się najlepiej?

Rośliny doniczkowe uprawiane w domu tworzą miły nastrój, zbliżają mieszkańców do natury, a także służą jako ozdoby. Istnieje jednak wiele teorii dotyczących kwiatów w sypialni. Niektórzy twierdzą, że wpływa to negatywnie na sen, a inni wręcz odwrotnie. Sprawdź, czy kwiaty przy łóżku to dobry pomysł i jakie rośliny do sypialni będą najlepsze. 

Czy kwiaty w sypialni to dobry pomysł?

Wiele osób uważa, że kwiaty w sypialni to zdecydowanie zły pomysł. Argumentem jest to, że rośliny doniczkowe w nocy pobierają tlen, a wydzielają dwutlenek węgla. To pogarsza sen i wpływa negatywnie na samopoczucie w ciągu dnia. Inni natomiast uważają, że jest odwrotnie. Kto ma rację? Właściwie prawda leży pośrodku.

Rośliny doniczkowe w dzień przeprowadzają proces fotosyntezy – absorbują dwutlenek węgla, a wydzielają tlen. Taka sytuacja jest korzystna dla człowieka. W nocy zaś wygląda to zupełnie odwrotnie, czyli tlen jest pobierany, a dwutlenek węgla wydzielany. Jednak rośliny nie są w stanie działać tak silnie, aby zabrać człowiekowi tlen potrzebny do życia. Niekorzystne może być to tylko, jeśli umieścisz w swojej sypialni zbyt dużo roślin. Dlatego trzeba pamiętać, aby zachować umiar. 

Warto też wspomnieć, że niektóre rośliny są w stanie filtrować powietrze i usuwać z niego zanieczyszczenia, dlatego doskonale sprawdzą się do sypialni. Są też kwiaty, które nawilżają powietrze lub takie, które w nocy produkują tlen. Wszystko zależy zatem od tego, co wybierzesz. 

Najlepsze rośliny do sypialni

Jakie kwiaty do sypialni warto kupić? Jedną z najlepszych opcji jest aloes. Jest to roślina o tzw. odwróconej fotosyntezie. Oznacza to, że w nocy produkuje tlen, a pobiera dwutlenek węgla. Dodatkowo aloes filtruje powietrze i usuwa zanieczyszczenia. Takie właściwości posiada również skrzydłokwiat, który pochłania toksyny z otoczenia oraz nawilża powietrze, dzięki temu również doskonale nada się do pomieszczenia, w którym śpisz. 

Inne zdrowe kwiaty doniczkowe do sypialni to m.in.: fikus sprężysty, orchidea, sansewieria, dracena wonna, storczyk, szeflera drzewkowata, zielistka Sternberga, paproć oraz kaktus bożonarodzeniowy.  

Jakich kwiatów nie należy trzymać w sypialni?

Rośliny do sypialni mogą korzystnie wpłynąć na Twój sen, jednak są też takie, które będą działały odwrotnie. Przy łóżku nie umieszczaj przede wszystkim roślin, które wydzielają silny zapach. Woń niektórych kwiatów może być dusząca i uniemożliwiać zdrowy, spokojny sen. Rośliny, które absolutnie nie powinny znaleźć się w sypialni to róże, lilie, hortensje czy hiacynty. Na tę kwestię powinni zwrócić uwagę zwłaszcza alergicy, ponieważ takie rośliny mogą wydzielać pyłki powodujące reakcje alergiczne. 

Jak widzisz, rośliny doniczkowe do sypialni mogą okazać się doskonałym pomysłem. Trzeba tylko wiedzieć, jakie wybrać. Niektóre kwiaty zdecydowanie nie nadają się do sypialni i będą wpływały negatywnie na Twój sen, a inne wręcz przeciwnie. Jeśli zależy Ci na ozdobieniu swojej sypialni roślinami, to pamiętaj, aby dobrze przemyśleć swój wybór. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz