Ogród

Ogród wertykalny – Twoja ściana z roślin w domu

Szukasz inspirujących pomysłów do stworzenia oazy zieleni w swoich czterech ścianach? Coraz większą popularnością cieszą się tak ogrody wertykalne, czyli pionowe ściany. Ich różnorodność zarówno pod względem rozmiarów, jak i kompozycji roślinnych sprawia, że możliwości ich zastosowania są niemal nieograniczone.

Ściana z roślin w domu – stwórz ogród w domu

Jedne z najbardziej okazałych ogrodów wertykalnych na świecie zdobią najważniejsze miejsca turystyczne w dużych metropoliach. Po tego rodzaju dekoracje sięgają projektanci przestrzeni biurowych, rekreacyjnych oraz miejsc użyteczności publicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam mógł cieszyć się ścianą z roślin we własnym domu. Coraz więcej sklepów internetowych z roślinami i akcesoriami do ich uprawy oferuje ścianki ze sztuczną roślinnością, które możesz wykorzystać jako oryginalny element aranżacji wnętrza. Jeśli masz czas i zmysł artystyczny, możesz także stworzyć własny ogród wertykalny, co z pewnością przyniesie poza efektem estetycznym również ogrom satysfakcji.

Ogród wertykalny – zrób to sam

Chcesz wygospodarować przestrzeń na ogród wertykalny, ale wolisz wykonać swoją ścianę zieleni samodzielnie? Do tego celu możesz wykorzystać stare, plastikowe butelki, w których wykonasz otwory, połączysz je w całość na płaszczyźnie, używając tablicy korkowej lub palety. Następnie wystarczy zawiesić konstrukcję na ścianie. Możesz zagęścić butelki lub jeśli używasz dekoracyjnego tła, wystarczy zawiesić je w formie kwietników, tworząc na przykład geometryczny wzór. Jeśli masz do wykorzystania więcej palet lub starych skrzynek, wystarczy odświeżyć ich zewnętrzne ścianki, a następnie umieścić w nich ulubione rośliny. Niebanalnym pomysłem jest stworzenie zielnika lub warzywnika z mniejszych skrzyneczek lub efektownych doniczek, które możesz zawiesić w stelażu na ścianie w kuchni lub na kolumnie przy wyspie. Jeśli masz do dyspozycji mniejszą przestrzeń, strzałem w dziesiątkę będzie stworzenie ogródka wertykalnego w formie zielnego obrazka – wystarczy wybrać skrzynkę lub drewnianą, szeroką ramę, zawiesić je na przykład na dratwie lub grubym sznurze, aby wzmocnić efekt rustykalny, a wewnątrz umieścić mech lub jeśli preferujesz egzotyczne klimaty – wielobarwne gatunki roślin zwisających.

Ogród wertykalny – pomysły na aranżację

Do stworzenia ogrodu wertykalnego możesz użyć całej ściany w jednym pomieszczeniu – będzie to ciekawa i ożywcza alternatywa dla (foto)tapety czy samej farby. Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, może warto stworzyć zieloną przestrzeń, wykorzystując powierzchnię sufitu, na przykład w sypialni? Często wykorzystywanym pomysłem są zielone obrazki modułowe, które możesz na przykład wykorzystać do stworzenia oazy dla relaksu w łazience. Pionowe zielone ściany to także sprytny sposób na stworzenie ścianki działowej w mieszkaniu lub na balkonie, aby odgrodzić się od sąsiadów, współmieszkańców, jednocześnie wnoszą powiew świeżości do pomieszczenia. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni – ogród wertykalny w każdej formie to klimatyczna i innowacyjna dekoracja dla każdego.

1 Komentarz

Zostaw komentarz