Ekologia

Jak i dlaczego warto segregować śmieci?

Wysypiska śmieci rosną w zastraszającym tempie. Wiąże się to m.in. z konsumpcyjnym podejściem do życia i rosnącą stopą życiową wielu społeczności. Coraz więcej odpadów trafia na wysypiska zamiast być odpowiednio posegregowana. To negatywnie wpływa na środowisko. Głowisz się, jak to zmienić? Jak pomóc swojej planecie? Zacznij od segregowania śmieci.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Jeśli się zastanawiasz, po co segregować śmieci, to wiedz, że dzięki temu przyczyniasz się do ograniczenia ich produkcji i ratujesz jakość gleby i powietrza. Wiele produktów trafiających na wysypiska z upływem czasu wchodzi ze sobą w interakcje, na których skutek powstają szkodliwe substancje. Te toksyny później dostają się do gleby i powietrza, co negatywnie wpływa na ich jakość i zagraża zdrowiu ludzi i zwierząt.

Dbając o prawidłową segregację śmieci, ratujesz planetę przed zanieczyszczaniem i rosnącymi wysypiskami. W akcje mające na celu promowanie ekologii angażuje się co roku wielu ludzi, w tym celebrytów. We współczesnym świecie postawa proekologiczna jest nie tylko modna, ale również pożądana. 

Co jeszcze daje segregacja śmieci? 

Mniej odpadów to mniej opłat. Utrzymanie wysypisk i ich obsługa to bardzo duży koszt dla społeczeństwa. Poza tym opłaty za śmieci zmieszane są dla gospodarstwa domowego znacznie wyższe niż za te posegregowane. Dbając o to, by jak najmniej odpadów trafiło na wysypiska, oszczędzasz swoje pieniądze. Możesz również zyskać, np. sprzedając w skupach makulaturę i puszki czy oddając do sklepu zwrotne butelki.

Z segregacją śmieci związane są również akcje charytatywne. Najczęściej dotyczą zbiórki plastikowych nakrętek czy makulatury. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na wspomaganie np. niepełnosprawnych osób czy na inne szczytne cele. Możesz pomóc nie tylko planecie, ale też potrzebującym.

Po co segregować śmieci?

Posegregowane śmieci trafiają do recyklingu i są powtórnie wykorzystywane. W ten sposób oszczędza się naturalne zasoby, takie jak woda, minerały czy ropa naftowa. Dzięki takiemu działaniu możliwa jest większa równowaga pomiędzy rozwijającą się stale cywilizacją a dobrem przyrody. 

Surowce wtórne mają różnorodne zastosowanie w przemyśle. Powstają z nich m.in. opakowania, ogrodzenia, czy zabawki. Coraz więcej firm modowych propaguje ubrania z materiałów z recyklingu, co jest niezwykle istotne w kwestii produkcji śmieci. To właśnie przemysł odzieżowy generuje ich bardzo dużo.

Jak prawidłowo segregować śmieci?

W prawidłowym segregowaniu śmieci pomagają kolorystyczne worki: 

  • czarne do odpadów zmieszanych (m.in. środki higieniczne, obtłuszczony papier),
  • niebieskie do makulatury (m.in. gazety, kartony),
  • żółte do plastiku (m.in. kartony po napojach czy mleku),
  • zielone do szkła (m.in. słoiki i butelki),
  • brązowe do bioodpadów (m.in. obierki).

W gospodarstwach domowych można używać kosze z przegrodami. Ważne, by oddzielać odpady według powyższych kategorii. Wielu ludzi nie wie, jak segregować śmieci, gdyż nie ma na ten temat podstawowej wiedzy. Warto edukować najmłodszych, by od dzieciństwa wdrażać proekologiczne nawyki. Niezmiernie ważna w tym zakresie jest edukacja szkolna oraz akcje społeczne, m.in. takie jak Sprzątanie Świata czy oczyszczanie lasów i plaż.

Zostaw komentarz