Wnętrza

Malowanie mebli – jak przemalować meble na dowolny kolor?

Wiele osób myśli o odnowieniu swoich mebli. Dobrym pomysłem może być zatem ich przemalowanie. Nie każdy jednak wie, jak się za to właściwie zabrać. Tymczasem nie jest to wcale takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Trzeba tylko wiedzieć, czym kierować się, wybierając farbę, oraz jak prawidłowo dokonać przemalowania.

Jak zabezpieczyć meble przed malowaniem?

Zanim zacznie się malowanie, w pierwszej kolejności należy odpowiednio zabezpieczyć meble. Na początku rozkręcić należy wszystkie ruchome elementy. Mowa tu przede wszystkim o uchwytach i drzwiczkach. Dlaczego warto to zrobić? Dzięki temu malowanie przebiegnie znacznie szybciej i będzie o wiele dokładniejsze. Poza tym powinno się zabezpieczyć taśmą te części, które nie mają być pomalowane, a nie da się ich wykręcić.

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Kolejny krok to odpowiednie przygotowanie powierzchni mebli do malowania. Należy zacząć od ich dokładnego umycia. Dobrym rozwiązaniem będzie również odtłuszczenie powierzchni. Można do tego wykorzystać zwykły ocet. Jeśli meble wykonane są z okleiny, to sprawdzić należy jej stan. Jeśli jest uszkodzona, to trzeba będzie ją zdjąć. Jeśli chodzi o meble drewniane, konieczne będzie zeszlifowanie starej farby i wygładzenie powierzchni.

Jak przemalować meble na biało lub inny kolor?

Jeśli powierzchnie mebli są już przygotowane, to można przejść do pracy. Jak pomalować meble? Do malowania dużych powierzchni najlepiej wykorzystać wałek. Mniejsze elementy i miejsca trudno dostępne lepiej malować pędzlem. Podczas malowania mebli ważna jest kolejność. Najpierw powinno się pokryć farbą drobne elementy, a dopiero później większe powierzchnie. Pamiętać trzeba, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy. Mogłyby wówczas powstawać nierówności i zacieki. Aby osiągnąć pożądany efekt, zwykle potrzebne jest malowanie 2–3 razy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy farby zawsze koniecznie należy poczekać, aż poprzednia wyschnie. Malowanie mebli odbywać powinno się długimi i pewnymi ruchami.

Czym pomalować meble?

Meble malować powinno się tylko i wyłącznie farbą wysokiej jakości. Powinna ona nie tylko odpowiednio pokryć mebel, ale również utworzyć trwałą i odporną na uszkodzenia warstwę. Jaka zatem farba sprawdzi się tu najlepiej? W przypadku mebli, które użytkowane są ze średnią intensywnością, bardzo dobrze sprawdzi się akrylowa. Dobrej jakości farba akrylowa ma wiele zalet. Wśród nich wymienić można na pewno to, że jest łatwa w aplikacji, szybko wysycha i jest bezpieczna dla zdrowia. Z kolei te meble, które użytkuje się bardzo często, np. stół, najlepiej pomalować farbą do zadań specjalnych. Dobrze sprawdzi się tu emalia olejno-ftalowa. Zaletą takiego rozwiązania jest jego trwałość.
Kiedy wiesz już, jak przemalować meble, oraz czym, nie pozostaje Ci już nic innego, jak zabrać się do pracy. Czasem nie trzeba wyrzucać starych mebli. Wystarczy je odmalować, aby znów odzyskały swój dawny blask. Takie rozwiązanie jest z pewnością dużo tańsze.

1 Komentarz

Zostaw komentarz