Ogród

Jakie drzewo na działkę?

Drzewa są istotnymi elementami aranżacji każdej działki. Od drzewek karłowatych po dorodne odmiany owocowe – z pewnością warto zastanowić się, jaki gatunek najlepiej sprawdzi się w przypadku naszego ogrodu. Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych propozycji, które będą doskonała odpowiedzią na pytanie o to, jakie drzewo na działkę najlepiej wybrać.

Drzewo liściaste na działkę – uniwersalny wybór

Z całą pewnością ważnym czynnikiem, który zdecyduje o tym, jakie drzewa znajdą się na naszej działce, będzie jej wielkość. Rosną stopniowo i powoli. Ostateczna szerokość korony, jaką będzie miało konkretne drzewo liściaste, może zmieniać się na przestrzeni lat. Należy pamiętać o tym, że im większe jest, tym dłuższe są też jego korzenie, a biegnące pod ziemią instalacje nie mogą znajdować się na ich drodze, ponieważ grozi to ich uszkodzeniem.

Drzewa liściaste w naszym ogrodzie mogą wpływać na zwiększenie wilgotności powietrza, stanowić ochronę przed wiatrem, kurzem czy zanieczyszczeniami. Odpowiednie duże dadzą osłonę przed promieniami słonecznymi podczas długich wakacyjnych dni spędzonych na działce. Plusem drzew liściastych jest także zapewnienie poczucia prywatności i odpowiedniej bariery chroniącej przed miejskim zgiełkiem. Warto jednak pamiętać, że zbyt wysokie mogą pochłaniać wszystkie substancje mineralne z gleby oraz prowadzić do zbyt dużego zacienienia. Pod drzewami liściastymi warto sadzić gatunki kwiatów, które lubią cień, takie jak przebiśniegi, krokusy czy zawilce.

Jakie drzewo iglaste na działkę wybrać? 

Wśród drzew do ogrodu gatunki iglaste cieszą się nieustającą popularnością. Duże drzewa tego typu świetnie sprawdzą się w przypadku przestronnych działek, a gatunki karłowate przyozdobią nawet mniejsze ogródki.

Jodły

Eleganckie jodły rosną dosyć wolno, ale wysokość poszczególnych odmian, w przypadku najstarszych okazów, może sięgać nawet 12 metrów. Grube i krótkie igły o białawym odcieniu świetnie sprawdzą się w niemal każdym ogrodzie. Na szczególną uwagę zasługują jodły koreańskie, które stanowią niezwykle efektowne, ale wymagające rozwiązanie. Tego typu drzewa najlepiej przyjmą się w spokojnej okolicy, gdzie gleba będzie odpowiednio wilgotna i żyzna. Jodły koreańskie nie lubią zanieczyszczonego powietrza oraz wiatru, a ich zjawiskowe szyszki o czerwono-fioletowym odcieniu z pewnością wyróżnią ten gatunek spośród wszystkich innych drzew na działce.

Sosny

Cienkie, jasnozielone, długie igły sosny będą ozdobą twojej działki. Drzewa te osiągają spore rozmiary i raczej nie sprawdzą się w przypadku niewielkich ogrodów, jednak odmiany karłowate można z powodzeniem wykorzystać nawet na niewielkich działkach.

Modrzewie

Różne odmiany modrzewi, takie jak modrzew europejski, modrzew dahurski czy modrzew japoński będą stanowiły piękną ozdobę na twojej działce. Ten gatunek drzew iglastych gubi swoje igły w zimie, jednak w sezonie wygląda niezwykle efektownie. Modrzewie ochronią Twój ogród przed wiatrem i zapewnią mu elegancki wygląd.

1 Komentarz

Zostaw komentarz