Ogród

Budki lęgowe dla ptaków – kiedy i gdzie wieszać?

Specjalne konstrukcje wykonane z drewna mogą spełnić rolę gniazda dla ptaków, szczególnie w miejscach przekształconych przez człowieka, gdzie zwierzęta mają problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na lęgowisko. Wiele osób zastanawia się, kiedy wieszać budki lęgowe, tak, aby jak najlepiej przysłużyły się ptakom. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – można to robić przez cały rok, jednak najlepiej wybrać czas tuż przed rozpoczęciem sezonu lęgowego, tzn. w okolicach lutego oraz marca.

Budki lęgowe dla ptaków – kiedy wieszać i gdzie? 

Budki, które będą stanowić dobre schronienie dla ptaków zimujących i nie tylko, warto powiesić na odpowiedniej wysokości. Zależnie od rodzaju ptaków, dla których przewidziana jest budka, należy umieścić ją na wysokości co najmniej trzech metrów. Dla niektórych gatunków, takich jak jeżyki, najlepiej wieszać schronienia na wysokości sześciu metrów i więcej. Niżej zawieszone konstrukcje również z dużym prawdopodobieństwem zostaną zajęte i nie zmarnują się, warto jednak przestrzegać zalecanej wysokości. Wieszając budki na różnego rodzaju budynkach, warto wybrać raczej zacienione miejsce, np. ściany od strony północnej. Także w przypadku wieszania ich na drzewach czy słupach dobrze umieścić je od północy, rezygnując z południowej strony, która szybciej się nagrzewa, co może stanowić poważny problem podczas długich upalnych dni w środku lata. Wysokie temperatury będą szczególnie niebezpieczne dla piskląt bytujących w gnieździe.

Wieszając budki na drzewach, warto zwrócić uwagę na odpowiednie nachylenie samego pnia. Najlepiej nadadzą się do tego drzewa rosnące pionowo w górę w linii prostej. Należy uważać, aby montowana konstrukcja posiadała otwór skierowany do dołu, bowiem w przypadku budek z okienkami u góry istnieje niebezpieczeństwo zalania wnętrza – i co za tym idzie gniazda – podczas deszczu, gradu czy opadów śniegu. Pisklętom będzie także trudniej wyfrunąć ze źle zamontowanej budki. Aby uniknąć zagrożenia związanego z atakami drapieżników, należy umieścić ją po przeciwnej stronie gałęzi drzewa, w taki sposób aby utrudnić innym gatunkom dostanie się do lęgowiska ptaków. Budki nie należy umieszczać bezpośrednio pod gałęziami.

Budki lęgowe dla ptaków – gdzie wieszać, by nie było konfliktów między mieszkańcami?

Rozważając kwestię odpowiedniego umieszczenie budki lęgowej, trzeba wziąć pod uwagę odpowiednią odległość pomiędzy lęgowiskami różnych gatunków ptaków. Gatunki takie jak wróble, jeżyki czy szpaki lubią wzajemne towarzystwo i dobrze się w nim czują, jednak w przypadku wielu innych gatunków terytorialnych może dojść do rywalizacji o miejsce bytowania. W takim wypadku z pewnością warto zachować odpowiedni dystans około 10 metrów pomiędzy budkami lęgowymi i naturalnie występującymi dziuplami. W przypadku drzew dziuplastych warto całkowicie unikać wieszania budek. Warto pamiętać, że zajęcie takiego schronienia przez ptaki może trochę potrwać. To, że budka nie została zajęta, niekoniecznie oznacza, że została źle rozmieszczona. Po dłuższym czasie można jednak zmienić umiejscowienie konstrukcji i wziąć pod uwagę inne drzewo czy budynek.

1 Komentarz

Zostaw komentarz