Ogród

Jak sadzić i pielęgnować lawendę?

Rabaty kwiatowe są prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Dobrze zagospodarowany kawałek zieleni jest idealnym miejscem do spędzania czasu na relaksie lub ulubionej aktywności. Jedną z roślin, która jest bardzo chętnie wybierana do przydomowych rabat, stanowi lawenda. To gatunek zachwycający swoją barwą i wyjątkowym zapachem, a dodatkowo wprowadza do ogrodu szczególny klimat. Aby cieszyć się jej pięknym wyglądem przez długi czas, warto dowiedzieć się, jak sadzić lawendę oraz jak właściwie ją pielęgnować.

Jak sadzić lawendę w ogrodzie? Podstawowe informacje

Lawenda jest zimnozieloną krzewinką, którą porastają charakterystyczne, wąskie listki. Ich wybarwienie najczęściej przybiera kolor srebrzysty, a kwiaty zebrane są w delikatne, piękne kłosy. Płatki w kielichach przybierają wyjątkowy, fioletowo-błękitny kolor, a ich dużą zaletą jest lubiany przez większość osób zapach.

Jak gęsto sadzić lawendę w ogrodzie? Krzewinki umieszcza się we wcześniej przygotowanej ziemi w odległości nie mniejszej niż 30 – 40 cm między poszczególnymi roślinami. Najlepiej wzrastają na suchym, dobrze zdrenowanym podłożu. Doskonałym wyborem będzie przepuszczalna gleba, która została wzbogacona o dużą ilość wapnia ze względu na upodobanie sobie przez lawendę ziemi zasadowej. 

Stanowisko dla rośliny, które zagwarantuje jej najlepszy wzrost powinno być jasne, a także dobrze nasłonecznione. Warto zadbać o osłonięcie krzewinek od silnych podmuchów wiatru, zwłaszcza po ich świeżym posadzeniu. Kiedy siać lawendę z nasion? Najlepszym czasem na tę czynność jest okres od września do października. 

Jak pielęgnować lawendę?

Lawenda stanowi średnio wymagającą roślinę. Zapewnienie jej odpowiedniej gleby oraz stanowiska pozwala na niczym niezakłócony wzrost, niemniej jednak wykonywanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jest bardzo ważne. Jedna z czynności, która znacząco wpływa na wzrost rośliny, to przycinanie gałązek krzewinki. W pierwszym roku po posadzeniu lawendy pędy należy skrócić aż o połowę. Taki zabieg pozwala na efektywne wypuszczanie licznych, nowych i zdrowych odgałęzień, czego efekt stanowi okazała, bujna oraz gęsta korona. Bardzo ważne jest usuwanie chorych lub przesuszonych pędów, gdyż ich pozostawianie przekłada się na osłabienie całej krzewinki. Kiedy przycinać lawendę? Gałązki najczęściej skraca się wiosną, a najlepszymi miesiącami na tę czynność są marzec oraz kwiecień.

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki warto zapewnić lawendzie, jest jej regularne podlewanie. To czynność, w której należy zachować zdroworozsądkowy umiar, gdyż krzewinka lubi suche, dobrze przepuszczalne podłoże. Wodę warto aplikować jedynie na wyraźnie przesuszoną, popękaną ziemię, a jeśli lawenda została posadzona w donicy – konieczne jest zapewnienie dobrego wylotu dla nadmiaru wilgoci.

Lawenda jest rośliną bardzo chętnie wybieraną do przydomowych rabat oraz donic. Zapewnienie jej prawidłowych warunków do wzrastania pozwoli na wypuszczanie z pędów pięknych, pachnących, fioletowych kwiatów, które staną się prawdziwą ozdobą ogrodu.

Zostaw komentarz