Oczko wodne to wyjątkowy ekosystem, który można stworzyć samodzielnie w swoim własnym ogrodzie. Prace nie są trudne, już w ciągu jednego dnia możesz przygotować niewielki zbiornik z atrakcyjnymi roślinami. Warto dobrze przemyśleć kształt oraz wielkość projektowanego oczka i uwzględnić odpowiednie miejsce w ogrodzie. Rośliny wodne tworzą efektowne kwiatostany, przyciągną mnóstwo organizmów wodnych — zbiornik będzie tętnić życiem. W większych oczkach możesz trzymać również ryby. Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie, aby woda była czysta, a zbiornik wyglądał dekoracyjnie?
Niezbędne materiały do zrobienia oczka wodnego
Do ogrodowego projektu będziesz potrzebować podstawowych narzędzi oraz grubej folii lub gotowej formy. Kupny zbiornik może być wykonany z tworzywa sztucznego, mieć różną wielkość oraz kształt. To dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz niedużego, płytkiego oczka. W przeciwnym razie lepiej wybrać folię. Jaka folia do oczka wodna sprawdzi się dobrze? Przede wszystkim musi być to gruby i wytrzymały materiał o odpowiedniej gęstości. Tworzywo do oczka wodnego powinno charakteryzować się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, chodzi tutaj głównie o intensywne słońce oraz o mróz. Dobrej jakości materiał nie odbarwi się, trudno go uszkodzić i posłuży przez lata. Budowa oczka wodnego wymaga też solidnej łopaty, która pomoże Ci nadać odpowiednią głębokość i kształt zbiornikowi. Przydadzą się też kamienie dekoracyjne, możesz znaleźć je nad rzeką lub na polach. Bardzo duże znaczenie mają odpowiednie gatunki roślin. Niektóre z nich sadzi się bezpośrednio przy brzegu, a inne rosną w wodzie lub pływają po tafli.
Budowa oczka wodnego krok po kroku
Wiesz już, jakich narzędzi oraz materiałów potrzebujesz, teraz czas dowiedzieć się, jak zbudować oczko wodne. Zbiornik wodny w ogrodzie powinien być zlokalizowany w miejscu zacisznym, ale nie pod drzewami. Spadające liście będą negatywnie wpływać na czystość wody, a Ty namęczysz się podczas ich regularnego usuwania. Oczko wodne w ogrodzie powinno powstać na równym terenie. Jego obrys możesz zaznaczyć np. kredą lub sznurkiem. Na początku zdejmij wierzchnią warstwę gleby, która może być porośnięta przez trawę. Zbiorniki wodne powinny mieć stopniowaną głębokość, zapobiega to osuwaniu się podłoża do środka — a to z kolei pozwala utrzymać czystość wody. Jeśli posiadasz gotowy zbiornik na oczko wodne, to zadanie jest ułatwione, wystarczy wykopać dół o odpowiednim kształcie i zamieścić w nim formę.
Nieco więcej wysiłku zajmuje budowa oczka wodnego wyścielonego folią. Pamiętaj, aby zawsze zostawić zapas materiału. To dobre zabezpieczenie, warto położyć na jego brzegach kamienie. Dzięki temu folia nie będzie się osuwać, a same kamyki też będą ciekawym elementem dekoracyjnym. Niektóre rośliny powinno się sadzić już na tym etapie. Gatunki wodne, które rosną w środku oczka posadź w specjalnych koszach, dzięki temu nie rozrosną się nadmierne, a Ty będziesz mógł je bez problemu przezimować. Na dnie zbiornika możesz też położyć płaskie, białe kamienie. Woda będzie wyglądała na czystszą, a wodne żyjątka zyskają bezpieczne schronienie.
Zostaw komentarz