Ekologia

Ile kosztuje pompa ciepła? Poznaj koszty jej używania

Pompa ciepła to obecnie jeden z najlepszych sposobów na ogrzewanie domu i podgrzanie wody użytkowej. Jej działanie nie szkodzi środowisku, a dodatkowo całym system jest bezobsługowy, co pozwala na dużą oszczędność czasu. Koszty pozyskiwania ciepła takim sposobem są znacznie niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Ile kosztuje pompa ciepła? Jaki jest koszt instalacji oraz użytkowania? 

Czym jest i jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje się do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. W ostatnim czasie takie rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność i w wielu domach staje się alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Dzieje się tak dlatego, że pompa ciepła w odróżnieniu od innych systemów grzewczych nie produkuje energii, dzięki czemu do działania niepotrzebny jest proces spalania. To wszystko sprawia, że podczas pracy urządzenie nie produkuje spalin, popiołu i innych szkodliwych dla środowiska substancji. 

Jak zatem działa pompa ciepła? Otóż wykorzystuje ona wyłącznie energie zgromadzoną w środowisku (np. woda, powietrze, grunt). Pompa ciepła może pracować niezależnie od pory roku, dlatego pozyskiwanie energii cieplnej możliwe jest zarówno zimą, jak i latem. 

Ile kosztuje pompa ciepła – zakup, instalacja, używanie

Wybieranie konkretnego systemu grzewczego uzależnione jest zazwyczaj od ceny. Jak to wygląda w przypadku pompy ciepła? Koszt zakupu urządzenia zależy od jego rodzaju. Najdroższe są pompy gruntowe, czyli takie, które pobierają ciepło krążące w gruncie. Tańsza wersja to pompy powietrzne, które cieszą się największą popularnością. Ceny za takie urządzenie wahają się od 10 do 15 tys. zł. Pamiętaj jednak, że dotyczy to domów o średniej wielkości. Im większy budynek tym cena będzie większa.

Oczywiście nie jest to jedyny wydatek, z jakim trzeba liczyć się, decydując się na pompę ciepła. Koszt instalacji również trzeba wliczyć do ceny. W przypadku systemu ogrzewania do średniej wielkości budynku cena wynosi ok. 15 tys. zł. Całkowity koszt pompy ciepła (wliczając zakup urządzenia i potrzebnych akcesoriów oraz montaż) szacuje się średnio na 30 tys. zł. 

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę to, że cena będzie się zmieniała w zależności od wielkości domu, zapotrzebowania na ogrzewanie, rodzaju urządzenia oraz jego funkcji. A co z rachunkami związanymi z użytkowaniem pompy ciepła? Koszty znowu zależą od wielkości ogrzewanego budynku. W przypadku powierzchni o wielkości 135 m2 będzie to ok. 300 zł na miesiąc. 

Czy warto kupić pompę ciepła? 

Decydując się na zakup pompy ciepła, trzeba liczyć się z dosyć sporym wydatkiem na początku. Jednak koszty inwestycji zwraca się po 10-15 latach, dlatego w ogólnym rozrachunku jest to korzystne rozwiązanie. Dodatkową zaletą jest sposób działania pompy ciepła, czyli wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Ze względu na to, że pozyskuje ona ciepło ze środowiska i nie wytwarza przy tym szkodliwych substancji, jest bezpieczna dla otoczenia. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz