Dzisiejszy rozwój technologii pozwala na stawianie budowli, o których jeszcze kilka dekad temu konstruktorom nawet się nie śniło. Innowacyjne materiały budowlane, funkcjonalne rozwiązania oraz wytrzymałe maszyny sprawiają, że powstałe obiekty mogą mierzyć nawet kilkaset metrów. Aby unoszenie wszystkich potrzebnych elementów na tak imponujące wysokości było możliwe, stosuje się różnego rodzaju dźwigi.
Mimo że dźwigi stanowią dość popularny widok w miejskim krajobrazie, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją ich różnorodne rodzaje, posiadające odmienne cechy. Wśród nich wyróżnia się żuraw wieżowy. Co to jest i w jaki sposób działa tego typu konstrukcja?
Co to żuraw wieżowy?
Co to jest żuraw wieżowy? Ten ciężki sprzęt zalicza się do dźwignic i stanowi jeden z największych rodzajów maszyn roboczych. Pojedynczy egzemplarz zbudowany jest z pionowego masztu, inaczej nazywanego wieżą (stąd wzięła się jej nazwa), podstawy, która może być ruchoma bądź przytwierdzona na stałe do podłoża, obrotnicy, a także z wysięgnika. Ostatni element występuje w wersji poziomej lub wychylnej.
Grupę żurawi wieżowych można podzielić na mniejsze jednostki na podstawie kilku aspektów. Jeden z nich stanowi typ zastosowanego w konstrukcji wysięgnika. Na jego podstawie wyróżnia się modele z elementem wodzakowym (a w tym odciągowe oraz bezodciągowe), a także z wychylnym.
Inna klasyfikacja obejmuje miejsce obrotu, dlatego wyróżnia się egzemplarze dolno- i górnoobrotowe. W ramach sposobu posadowienia można spotkać żurawie stacjonarne oraz przejezdne. Natomiast w kwestii metody montażu, na rynku dostępne są egzemplarze samomontujące, a także te, które wymagają do wzniesienia całej konstrukcji żurawia pomocniczego.
Jak działa żuraw wieżowy?
Żuraw wieżowy działanie zawdzięcza przede wszystkim obrotnicy i wysięgnikowi. Na końcu drugiego elementu przymocowany jest solidny hak. Operator urządzenia ma możliwość poruszania ramieniem roboczym w dwóch płaszczyznach. Ruch poziomy odbywa się za sprawą obrotów wokół własnej osi, za co odpowiada obrotnica. Natomiast pionowo przemieszcza się wysięgnik.
Do dźwigu zamocowana jest wytrzymała wyciągarka. Lina zakończona hakiem, znajdująca się na jej szpuli przechodzi przez cały wysięgnik i z niego swobodnie zwisa. To za jej sprawą istnieje możliwość przenoszenia wielu różnorodnych elementów oraz materiałów potrzebnych na wysokościach.
Żuraw wieżowy – gdzie znajduje zastosowanie?
Ze względu na wznoszenie coraz wyższych budynków, żurawie wieżowe spotyka się na wielu placach budowy. Tego typu maszyny znajdują zastosowanie nie tylko przy tworzeniu konstrukcji o charakterze publicznym czy przemysłowym, ale również mieszkaniowym. Dzięki nim powstają coraz wyższe bloki mieszkalne, biurowce, hale czy fabryki. Żurawie wieżowe służą również do budowy różnorodnych konstrukcji metalowych czy transportu ciężkich, nieporęcznych materiałów na duże wysokości.
Wykorzystywanie żurawia wieżowego a bezpieczeństwo
Żuraw wieżowy ma ogromną wysokość, dlatego jest podatny na działanie wiatru. Aby zminimalizować ryzyko przewrócenia się całej konstrukcji pod wpływem silniejszych podmuchów, maszynę wyposaża się również w przeciwwagę. To rozwiązanie pozwala zrównoważyć masę wszystkich elementów podczas transportowania ciężkich materiałów.
Jednak co robić, gdy danego dnia praca na placu budowy zostaje zakończona, a żuraw nie jest chwilowo wykorzystywany do transportu ładunków? Czy takie pozostawienie maszyny będzie bezpieczne dla otoczenia? Konstruktorzy tego typu urządzeń wzięli pod uwagę również takie sytuacje.
Jak wiadomo, klimat podlega nieustannym zmianom. Co więcej, wiatr kilkadziesiąt metrów nad ziemią wieje o wiele mocniej niż tuż przy jej powierzchni. Z tego względu urządzenie nadal narażone jest na przewrócenie się pod wpływem tego czynnika. Na szczęście, twórcy tego typu maszyn wyposażają je w specjalny hamulec, który umożliwia tzw. zwiatrowanie żurawia. Oznacza to, że operator, o ile pozwalają na to warunki na placu budowy, może zwolnić ten hamulec, aby konstrukcja miała możliwość wykonania obrotu tyłem do kierunku wiatru – nawet wtedy, gdy osoba sterująca maszyną nie znajduje się w kabinie.
Zostaw komentarz