Ogród

Jak zrobić ogródek warzywny w skrzyniach?

Uprawa roślin w pojemnikach to idealny sposób na urozmaicenie niewielkiego balkonu, ale to też świetna metoda pozyskania ziół i roślin użytkowych. W pionowych rabatach doskonale rosną truskawki, sałaty oraz rośliny ozdobne, uprawa w skrzyniach nie tylko wygląda rewelacyjnie, ale też zajmuje mało miejsca i chroni rośliny przed szkodnikami. Z tekstu dowiesz się, jak zrobić warzywniak w skrzyniach krok po kroku oraz jakie zalety ma to rozwiązanie.

Najważniejsze zalety, jakie daje uprawa w skrzyniach

Pojemniki do uprawy warzyw mają wiele zalet. Warto wymienić tutaj ich atrakcyjny wygląd, ale też uzyskanie izolowanego miejsca dla roślin. Dzięki temu łatwiej utrzymać uprawę w dobrej kondycji. Dotyczy to podlewania, nawożenia, ale też ochrony przed szkodnikami. Skrzynie na warzywa stają się trudnodostępnym miejscem dla ślimaków, łatwo można je odchwaścić oraz zapewnić glebę o optymalnym pH. To też dobra metoda uprawy ziół i sałaty na balkonach, gdzie ogranicza nas miejsce. Do warzyw dostępu nie mają nornice, ślimaki oraz inne glebowe stworzenia. To skuteczny sposób ochrony przed chorobami grzybowymi. Bardzo ważne jest też to, że skrzynki na warzywa do ogrodu możesz zrobić samodzielnie.

Jak zrobić warzywniak w skrzyniach?

Możesz wykorzystać deski, stare palety oraz skrzynie po owocach. Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Skrzynie po owocach to wręcz gotowe pojemniki do uprawy roślin. Wystarczy tylko zrobić odpowiedni drenaż, wypełnić pojemnik odpowiednim podłożem i można uprawiać warzywa. Skrzynki na warzywa można dodatkowo ze sobą połączyć, dzięki temu uzyskasz pionową rabatę. To idealne rozwiązanie do uprawy zwisających odmian truskawek, ale też kuchennych ziół i pnących roślin ozdobnych. Warzywa w skrzynce powinny mieć dobry drenaż, ale też dostęp do światła słonecznego. Skrzynki możesz wyłożyć grubą folią, a na do wsypać kamienie, resztki ceramiki lub keramzyt. Będzie to warstwa izolacyjna dla korzeni. Deski warto zabezpieczyć przed wilgocią, przez co skrzynie na warzywa posłużą przez kilka sezonów.

Uprawa warzyw w skrzyniach krok po kroku

Wiesz już jak zrobić warzywniak w skrzyniach, teraz pora poznać najważniejsze zasady prowadzenia warzywniaka w pojemnikach. Uprawa w skrzyniach jest prosta, ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych, ale też środków ochrony roślin. Pamiętaj, aby podłoże w skrzyniach było dopasowane do gatunku uprawianych roślin. Najlepiej podzielić warzywa pod względem zapotrzebowania na wodę oraz na tolerancję na pH. Niektóre rośliny doskonale ze sobą współpracują, jest to np. pomidor oraz bazylia. Skrzynia ogrodowa na warzywa może być też ciekawym pomysłem na uprawę ziemniaków. Można łączyć też gatunki ozdobne z roślinami użytkowymi. Dzięki temu rabata będzie dekoracyjna oraz funkcjonalna. Dobrym połączeniem jest np. równoczesne wysianie sałaty oraz nasturcji, nagietków i bazylii. Rośliny wysiewa się w rzędach, tak, aby każdy okaz miał dobry dostęp do światła. Ogródek w skrzynkach to dobre rozwiązanie na balkonach. Jeśli zdecydujesz się na taką uprawę — pamiętaj o dobrej izolacji od wody, aby nie zalewać swojego balkonu oraz sąsiadów.

Zostaw komentarz