Ogród

Najpopularniejsze choroby róż – jak się objawiają? Jak je zwalczać?

Róże to jedne z popularniejszych i piękniejszych kwiatów. Dostępne w są w wielu gatunkach oraz w odmianach. Można uprawiać je na rabatach, ale też w pojemnikach na balkonach i na okiennych parapetach. Róże są proste w uprawie, jeśli odpowiednio się o nie dba i chroni przed chorobami. Najczęstsze choroby róż są wywoływane przez mikroorganizmy. Jak chronić swoje róże przed chorobami?

Choroby róż jak zwalczać i jak rozpoznać infekcję?

Zwalczanie chorób róż jest skuteczne, jeśli dobrze rozpozna się objawy oraz przyczynę infekcji. Niektóre dolegliwości spowodowane są czynnikami nieinfekcyjnymi, wyeliminowanie ich i poprawienie warunków uprawy, spowoduje, że roślina odzyska zdrowie. Większym zagrożeniem są infekcyjne zakażenia wywoływane przez mikroorganizmy, wyróżnia się tutaj głównie choroby grzybowe róż. Do tej grupy zalicza się czarną plamistość liści, mączniaka rzekomego i prawdziwego. Istnieją też choroby wirusowe róż, które mogą objawiać się występowaniem charakterystycznych, regularnych plam na liściach oraz na kwiatach, może być to np. mozaika.

Choroby róż, żółknięcie liści — co może oznaczać?

Żółkniecie oraz inne plamy na liściach róży mogą oznaczać chorobę grzybową, jaką jest czarna plamistość. Infekcja jest bardzo niebezpieczna, częsta i może łatwo przenosić się na inne rośliny. Na blaszkach liściowych pojawiają się początkowo niewielkie, żółte plamki, z czasem powiększają swoją średnicę, zmieniają kolor na czarny, a liście Twojej róży żółkną i odpadają — to typowe objawy choroby róż. Czarna plamistość powinna być zwalczana przy użyciu środków ochrony roślin, ale ważne są też działania profilaktyczne. Róża choroby może mieć jeszcze inne, często jest to mączniak prawdziwy, który również objawia się powstawaniem plamek na liściach. Mączniak na roślinach może mieć różne nasilenie, które zależy od warunków pogodowych, wilgotności, ale też od kondycji róż. Choroby róży — mączniak i czarna plamistość, zwalcza się preparatami zawierającymi fungicydy, które niszczą strzępki i zarodniki grzybów.

Choroby róż — zwalczanie i profilaktyka

Dobre rezultaty dają działania profilaktyczne, które mają na celu utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Jest to właściwa pielęgnacja róż, stosowane dobrej jakości nawozów oraz regularne podlewanie. Zapobieganie chorobom to też dokładne zbieranie wszystkich resztek roślinnych i utylizowanie ich. Niezebrane liście porażonej rośliny będą źródłem infekcji w roku kolejnym, ponieważ na opadniętych liściach obecne są zarodniki grzybów. Istnieją skuteczne domowe sposoby na choroby róż. Są to wywary z czosnku, ze skrzypu lub gnojówka z pokrzywy. Takie domowe preparaty mogą wzmacniać roślinę i negatywnie wpływać na kiełkowanie zarodników grzybów. Roślinne ekstrakty mają działanie grzybobójcze. Sklepowy preparat na choroby róż może zawierać fungicydy, które pomogą opanować zaawansowaną infekcję roślin, jest to dobre rozwiązanie w przypadku wystąpienia czarnej plamistości lub mączniaka. Warto pamiętać, że są też niektóre szkodniki, które powodują objawy do złudzenia przypominające choroby róż. Zwijanie liści jest charakterystyczne dla wielu gąsienic motyli oraz dla larw muchówek. Zwalczanie szkodników wymaga zastosowania preparatów zawierających insektycydy. Można też wyciąć porażone części roślin, uszkodzone liście i zniszczyć je.

Zostaw komentarz