Ogród

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową? Najskuteczniejsze sposoby

Ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy szkodnik inwazyjny, który bardzo szybko rozprzestrzenia się po kraju i nie ma wrogów naturalnych. Jego zwalczanie jest bardzo ważne w ochronie bukszpanów oraz innych roślin zimozielonych. Ćma ma postać niewielkiego i niepozornego motyla. Główna i największa szkodliwość przypisana jest jednak do zielono-czarnych larw. Zwalczanie ćmy bukszpanowej nie jest łatwe i wymaga dokładnego monitoringu oraz przestrzegania terminu zabiegów.

Ćma bukszpanowa — zwalczanie dorosłych owadów, czyli motyli

Skuteczne zwalczanie ćmy bukszpanowej jest możliwie, jeśli prawidłowo rozpozna się obecność larw na roślinach. To, jak zwalczyć ćmę bukszpanową, zależy też od postaci szkodnika. Dorosłe osobniki można wyłapywać przy pomocy pułapek lub lepów. Na larwy można stosować opryski chemiczne lub domowe sposoby. Larwy na początku są niewielkie, dlatego łatwo jest je przeoczyć. Motyl w klimacie kraju ma dwa lub trzy pokolenia, wylot pierwszego pokolenia następuje już w kwietniu, dlatego w tym czasie warto zastosować pułapki feromonowe, które pozwolą wyłapać część samic. Zmniejszy to populację szkodnika oraz pozwoli wyznaczyć optymalny termin na zabiegi. Ćma bukszpanowa na krzewach pozostawia ślady żerowania, są to uszkodzone liście, przędza, zlepione gałązki oraz odchody owadów w postaci czarnych punkcików.

Ćma bukszpanowa — domowe sposoby na szkodnika

Istnieją też skuteczne sposoby, które ograniczają populację owadów. Dobre efekty dają, jeśli są regularnie stosowane, zwłaszcza w małych ogrodach. To, co na ćmę bukszpanową działa, to regularne zbieranie larw z krzewów. Dzięki temu ogranicza się przemianę gąsienic w motyle, przez co kolejne pokolenie szkodnika będzie mniejsze. Warto też podłożyć pod krzewem biały materiał i dokładnie otrząsnąć krzewy. Część żerujących gąsienic powinna spaść na podłoże, stamtąd można je łatwo zebrać i zniszczyć. Bardzo dobre rezultaty daje połączenie metod ochrony roślin, są to pułapki feromonowe, wyłapujące motyle oraz domowe sposoby na ćmę bukszpanową polegające na regularnym zbieraniu larw. Woda pod ciśnieniem to coś, czego nie lubi ćma bukszpanowa, dlatego solidny prysznic z węża ogrodowego może pomóc w pozbyciu się szkodników. Zabiegi powinieneś wykonać, jeśli zauważysz pierwsze gąsienice na bukszpanie. Ćma bukszpanowa może robić spore szkody, a gdy nie jest zwalczana, przyczynia się do obumierania całych roślin.

Czym zwalczyć ćmę bukszpanową — preparaty

Dostępne są skuteczne preparaty, które ograniczają liczebność ćmy bukszpanowej. Niektóre z nich zawierają organizmy pożyteczne, jakimi są bakterie. Preparaty biologiczne są bezpieczne dla roślin, zwierząt oraz dla pszczół. Chemiczne środki ochrony roślin, też zwalczają gąsienice ćmy bukszpanowej, ale należy stosować je zgodnie z instrukcją. Opryski wykonuje się, kiedy nie ma ryzyka deszczu oraz kiedy temperatura otoczenia jest odpowiednia. Skuteczne zwalczanie ćmy bukszpanowej może łączyć ze sobą sposoby domowe, użycie pułapek do wyłapywania samic, a w przypadku dużego nasilenia występowania larw — zastosowanie odpowiedniego preparatu. Tak przeprowadzona ofensywa pozwoli uratować krzewy bukszpanów.

Zostaw komentarz