Ogród

Monstera – uprawa, pielęgnacja, przesadzanie

Monstera dziurawa to niewątpliwie jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, która charakteryzuje się wielkimi, wciętymi liśćmi, korzeniami powietrznymi i dość wysokimi wymaganiami. Znajomość i odpowiednia pielęgnacja monstery sprawi, że roślina odwdzięczy Ci się zachwycającymi zdrowymi, zielonymi liśćmi.

Monstera — uprawa i wymagania

Monstera w stanie naturalnym występuje w wilgotnych dżunglach, często porasta stare drzewa. Roślina tworzy silny system korzeniowy oraz sieć korzeni przybyszowych, które mogą mieć pokaźne rozmiary. Jest gatunkiem żarłocznym, dlatego w jej uprawie konieczny jest dobrej jakości nawóz do monstery. Roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nie powinno się jednak zraszać liści monstery, ponieważ może powodować to powstawanie chorób grzybowych, na które roślina jest bardzo wrażliwa. Dobrym pomysłem jest postawienie doniczki z rośliną na podstawce z wodą, która wypełniona jest żwirkiem lub keramzytem. Woda będzie parować, co zwiększy wilgotność bezpośrednio przy zielonych częściach pnącza. Monstera wymagania ma spore również co do podłoża. Powinno być ono bardzo przepuszczalne i lekkie.

Monstera — jakie podłoże zapewnić roślinie?

Uprawa monstery nie może się udać bez odpowiedniego podłoża oraz regularnego, skąpego podlewania. Roślina nie znosi zastoju wody w doniczce, grozi to gniciem korzeni. Charakterystycznym objawem chorób korzeni jest pojawianie się brunatnych plam z żółtą obwódką na liściach. Ten objaw świadczy o tym, że roślinę powinno się przesadzić oraz przesuszyć. Innym objawem, który informuje, kiedy przesadzić monsterę, jest zahamowanie wzrostu rośliny. Oznaczać to może, że monstera dziurawa potrzebuje nowego, większego pojemnika. Ziemia do monstery może być mieszanką kilku przepuszczalnych podłóż. Możesz zastosować dodatek perlitu, keramzytu, piasku, węgla drzewnego oraz torfu wysokiego i ziemi kwiatowej. Tak przygotowane podłoże sprawi, że woda nie będzie stać w doniczce i korzenie będą zdrowe.

Monstera pielęgnacja oraz przesadzanie

Monstera lubi regularne przesadzanie, zwłaszcza młode, intensywnie rosnące rośliny powinny mieć często zmienianą donicę. Zwykle powinna być ona większa o rozmiar lub dwa. Przesadzanie to też doskonały moment na wbicie do podłoża palika, po którym monstera kwiat się pnie. Roślina ma zwykle pokrój płożący, dlatego starsze okazy wymagają podpór, zwykle jest to palik owinięty mchem, wygląda estetycznie i spełnia swoją funkcję. Monstera doceni szczególnie podlewanie, zwłaszcza gdy będzie to odstana, przegotowana woda. W okresie intensywnego wzrostu warto zasilać roślinę odpowiednimi nawozami. Monstera dziurawa jest żarłoczna, ponieważ tworzy naprawdę duże blaszki liściowe. Liście tej egzotycznej rośliny można nabłyszczać, trzeba je też regularnie czyścić z kurzu, raz na jakiś czas przyda się jej także delikatny prysznic. Właściwa pielęgnacja monstery to też ochrona przed szkodnikami, najczęściej mogą być to wciornastki i przędziorki. Ich obecność widać po wyglądzie liści. Mogą pojawić się srebrzyste lub żółtawe plamki. Wciornastki są dobrze widoczne na spodniej stronie blaszki liściowej, mają postać ciemnych, malutkich przecinków. Szkodniki należy zwalczać odpowiednimi preparatami.

Zostaw komentarz