Ogród

Wędzarnia ogrodowa – jak zrobić?

Wydaje się, że własnej roboty wędliny stają się coraz popularniejsze. W końcu samodzielne przygotowywanie przetworów w wielu domach staje się tradycją. Wielu osobom ciężko również wyobrazić sobie świąteczne stoły bez domowej szynki czy kiełbasy. Jednak, aby w ogóle było możliwe przygotowanie takich wyrobów, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego miejsca. Czyli jakiego? Oczywiście wędzarni. Osoby, które mają możliwość na jej postawienie, z uwagi, iż posiadają kawałek działki ogrodowej lub posesji, często zastanawiają się, co jest lepszym rozwiązaniem – samodzielna budowa, czy zakup gotowego urządzenia. Tak nprawdę nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi. Dużo zależy od tego, jaką dana osoba dysponuje wiedzą techniczną, umiejętnościami manualnymi i wolnym czasem, który tak na prawdę jest kluczowy. Budowa samej wędzarni jest stosunkowo prosta i można pracę tego typu wykonać samodzielnie.

Wędzarnia ogrodowa – jak zrobić?

Wielu osobom samą przyjemność sprawia wędzenie wędliny. Wszak aromat, który unosi się w powietrzu potrafi pobudzić apetyt. Jest coś ujmującego w zapachu wędzonego mięsa, który miesza się z dymem palonego drewna. Zanim jednak będzie można rozkoszować się zapachami tego typu na własnej działce, trzeba wziąć się za budowę wędzarni. Jak zrobić wędzarnię ogrodową?

Znawcy tematu z pewnością świadomi są faktu, iż wędzenie można przeprowadzać w trojaki sposób:

  • na zimno (w temperaturze pomiędzy 16-20 stopni Celsjusza)
  • na ciepło (w temperaturze pomiędzy 22-45 stopni Celsjusza)
  • na gorąco (w temperaturze pomiędzy 40-90 stopni Celsjusza)

W dużej mierze to, jaką techniką chcemy wędzić wpłynie na finalną strukturę wędzarni. Wszystko dlatego, że w tym przypadku istotna będzie chociażby odległość wędzarni od paleniska, czy zastosowanie dodatkowych elementów. Na początek jednak zastanówmy się, jakie mamy materiały do wyboru, jeśli chodzi o postawienie samej wędzarni.

Budowa wędzarni – materiały

Tak na prawdę wybór jest podobny do tego, jak w przypadku standardowych obiektów budowlanych. Wędzarnie można wykonać z drewna lub postawić element tego typu murowany. Istnieje także trzecia opcja, a jest nią wędzarnia metalowa. Jeśli chodzi o metalową wędzarnie jest ona łatwiejsza w czyszczeniu, niż drewniana lub murowana, jednak istnieje ryzyko, iż gorzej będzie utrzymywać temperaturę wędzenia. Zarówno metalowe, jak też drewniane wędzarnie, dostępne są w sprzedaży, jako gotowe elementy do montażu w ogrodzie.

Wędzarnia ogrodowa – projekt

Do podstawowych elementów wędzarni należą: palenisko, którego odległość od miejsca wędzenia różni się w zależności od tego, czy ktoś chce wędzić na ciepło, zimno, czy gorąco. Ważny jest także komin, którego kąt nachylenia powinien wynieść pomiędzy 10 a 15 stopni. Element ten musi być wyposażony w szyber. Jeśli ktoś nie jest przekonany, w jaki sposób powinien ulokować poszczególne elementy, jak również gdzie je zamontować, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego projektu. Będą na nim uwzględnione wszelkie elementy, jak również poszczególne odległości pomiędzy nimi, co ułatwi pracę.

1 Komentarz

Zostaw komentarz