Ogród

Chodnik w ogrodzie – nasze pomysły

Trudno jest sobie wyobrazić ogród bez funkcjonalnego i estetycznego chodnika. W związku z tym, miejsce ułożenia chodnika zaplanowane powinno być wcześniej. Należy zastanowić się dokładnie, do jakich miejsc w ogrodzie chodnik ma prowadzić. Dodatkowo, bardzo istotne jest to, z jakich materiałów ma być wykonany. Wybór różnych możliwości jest tu bardzo szeroki.

Chodnik w ogrodzie z płyt kamiennych i betonowych

Zastanawiając się nad tym, z czego zrobić chodnik w ogrodzie, najlepiej zacząć będzie od płyt kamiennych i płyt betonowych. Jeśli chodzi o płyty kamienne, to trzeba pamiętać, że kamień powinien charakteryzować się niską nasiąkliwością. Dobrym wyborem, w przypadku chodnika w ogrodzie, może być: granit, bazalt, sjenit bądź serpentynit. Na rynku dostępne są różne rodzaje płyt kamiennych. Mogą to być bardzo duże płyty o regularnym kształcie bądź płyty naturalnie łamane. Wybór zależy od indywidualnego gustu i oczekiwań. Trzeba dodać, że grubość płyt nie powinna być mniejsza niż 3 cm. Chodnik z kamieni w ogrodzie z pewnością prezentować będzie się bardzo estetycznie. Jeśli chodzi o płyty betonowe, to ich cechą charakterystyczną jest zmniejszona chłonność wody. Dodatkowo są one bardzo trwałe. Z pewnością ich dużą zaletą jest również to, że nie zielenieją i nie są podatne na zabrudzenia.

Chodnik z drewnianych elementów

Pomysły na chodnik w ogrodzie mogą być bardzo różne. Ciekawym rozwiązaniem z pewnością będzie chodnik z drewnianych elementów. Najczęściej do tego celu stosuje się plastry drewna. Jeśli chodzi o sam rodzaj drewna, to bardzo dobrze sprawdzi się dąb, wiśnia, świerk i modrzew. Nieco droższym wyborem będzie drewno egzotyczne. Jeśli jednak preferowałbyś wykonać tańszy chodnik w ogrodzie, to rodzime drewno będzie odpowiednie. Decydując się na drewniany chodnik w ogrodzie, nie możesz zapomnieć o tym, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Warto zatem postawić na drewno zaimpregnowane ciśnieniowo. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie pokrycie drewna rozpuszczalnikiem lub impregnatem olejowym. Pamiętaj jednak przy tym, że nie każdy rodzaj drewna można zaimpregnować rozpuszczalnikiem.

Chodnik ze żwiru lub ściółki kory

Dobrym pomysłem na chodnik w ogrodzie może być także wykonanie chodnika ze żwiru. Jest to rozwiązanie dość proste, a do tego bardzo dobrze się prezentuje od strony estetycznej. Warto na takim chodniku dodatkowo ułożyć płyty kamienne lub betonowe. Ułatwi to poruszanie się po nim. Sam żwir może być bowiem dość niewygodny do chodzenia. Chodnik może być również wykonany ze ściółki kory. W tym przypadku ważne jest, aby taki chodnik miał stały dostęp do światła.

Odpowiadając na pytanie „jak zrobić chodnik w ogrodzie?” nie można pominąć kilku istotnych kwestii. Po pierwsze, materiał, z którego chodnik ma być wykonany, musi komponować się z pozostałymi elementami ogrodu. Po drugie, przed ułożeniem chodnika należy dokładnie ubić podłożenie. Po trzecie, dla bezpieczeństwa warto stosować materiał antypoślizgowy i mrozoodporny.

1 Komentarz

Zostaw komentarz