Ogród

Likwidacja gniazda os – co trzeba wiedzieć?

Nadejście ciepłych dni związane jest z pojawieniem się nielubianych owadów, takich jak komary, osy czy szerszenie. O ile ukąszenie przez komara nie bywa zwykle groźne, to ugryzienie przez pozostałe z wymienionych może skończyć się bardzo źle, szczególnie dla osób uczulonych na ich jady. Z tego powodu pojawienie się jakiegokolwiek gniazda owadów w domu wyzwala natychmiastową chęć pozbycia się go. W tym artykule dowiesz się, jak zlikwidować gniazdo os,  jak się do tego zabrać i kto najlepiej powinien to zrobić.

Jak wygląda gniazdo os?

Gdy zauważysz niepokojącą Cię kulę przyczepioną do ściany czy drzewa, powinieneś wiedzieć, z jakim stworzeniem masz do czynienia. Osy same w sobie mają długość od 15 do 20 mm i posiadają na sobie czarno-żółte paski oraz charakterystyczne zwężenie na środku odwłoku. Na jego końcu znajduje się żądło. Są wyposażone także w dwie pary skrzydeł oraz czułki. 

Gniazdo jest budowane przez królową. Po wybudzeniu się na początku wiosny znajduje ona odpowiednie miejsce i zaczyna konstruowanie gniazda poprzez tworzenie komórek, do których składa jaja. Mniej więcej w połowie lata jest ich tak dużo, że stanowią one już całe gniazdo. Składa się ono z cienkiej celulozy powstałej w wyniku przetworzenia przez owady drewna w miazgę. Bania ma przeważnie kolor szary lub szaro-brązowy. Jeśli zatem widzisz taki obiekt, wokół którego latają czarno-żółte owady, możesz mieć pewność, z czym masz do czynienia.

Gdzie zgłosić gniazdo os?

Kiedy już wiesz, jak wygląda gniazdo os, co zrobić? Zwykle w takiej sytuacji zaleca się wezwanie odpowiednich służb. Są to albo specjalnie przeszkolone firmy albo zwykła straż pożarna. Skontaktujesz się z nią pod numerami 998 lub 112.

Jeśli jednak chcesz uczynić to samodzielnie, przeczytaj, jak usunąć gniazdo os na własną rękę. Zajmij się tym najlepiej po zmroku. Owady w nocy odpoczywają, zatem są mniej skłonne do żądlenia. Koniecznie ubierz się w odzież ochronną, pokrywającą całe ciało i nie korzystaj z mocnego światła (np. latarki), ponieważ obudzi to osy i będą czuły zagrożenie. Nie pozwól także, by ktokolwiek z domowników znalazł się w Twoim pobliżu, ponieważ może to być dla nich niebezpieczne. Pomocne mogą się okazać także wszelkie preparaty owadobójcze, bądź specjalne gaśnice na owady.

Jak nie usuwać gniazda os?

Chęć szybkiej likwidacji gniazda os może doprowadzić do wielu różnych pomysłów. Niektóre z nich mogą być niemądre, a wręcz niebezpieczne. Czego nie należy robić? Przede wszystkim nie zaleca się palenia takiego gniazda, ponieważ ze względu na jego łatwopalność, może być początkiem pożaru. Nie powinieneś także próbować utopić gniazda, zdenerwuje to owady i doprowadzi do ataków na Ciebie. Podobny efekt uzyskasz też, próbując strącić kokon. Wzburzone stworzenia będą skłonne do agresji.

Nigdy nie bierz się za usuwanie gniazda os samodzielnie, jeśli podejrzewasz, że możesz być uczulony na ich jad. Warto wtedy wiedzieć, kto zajmuje się usuwaniem gniazd os,  by nie panikować w zaistniałej sytuacji i by móc wiedzieć, do kogo się skierować.

Zostaw komentarz