Ogród

Jak pozbyć się kuny?

Jeszcze nie tak dawno problem pojawiania się dzikich zwierząt w pobliżu siedzib ludzkich dotyczył jedynie terenów wiejskich i podmiejskich. Wraz z rozwojem budownictwa i zajmowaniem naturalnych terenów – lisy, dziki, czy kuny zaczęły pojawiać się coraz bliżej centrów miast. Dziś to niemal standard. Niszczą domy i samochody i są przyczyną wysokich strat materialnych.

Kuna jest bardzo ładnym i miłym zwierzątkiem, ale jej obecność na naszym strychu, poddaszu czy w samochodzie, może być bardzo uciążliwa i przysporzyć nam sporo strat materialnych. Jednakże pozbyć się kuny nie jest łatwo i musimy także wziąć pod uwagę to, że jest zwierzęciem chronionym prawnie i pod żadnym pozorem nie wolno jej zabijać ani krzywdzić w żaden inny sposób. Dozwolonym jest:

  • stosowanie odstraszających preparatów zapachowych, syntetycznych i naturalnych,
  • używanie pułapek-żywołapek i przwożenie schwytanych zwierząt. Stosowanie odstraszaczy ultradźwiękowych i innych,
  • montowanie elektrycznych instalacji odstraszających,
  • sposoby domowe jak: kostka WC, sierść innych zwierząt.

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Pierwszym krokiem jest analizą zniszczeń i ocena, z jakim poziomem szkód mamy do czynienia. Pozwoli to przygotować odpowiednią ilość wełny celulozowej, którą następnie wykorzystamy do uszczelnienia pomieszczenia. Następnie usuwamy odchody i zniszczony materiał izolacyjny. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie dachu i naprawa izolacji termicznej, a także wypełnienie wszelkich możliwych szczelin wełną.

Co na kuny do auta?

Można zawiesić przepuszczalny woreczek z psią sierścią, czując zapach naturalnego wroga, kuny nie będą chciały wejść do auta. Dobrym sposobem jest położenie pod samochodem drewnianej ramy obitej metalową siatką o oczkach 1 na 1 cm. Po takim podłożu kuny do auta się nie dostaną.

Jak odstraszyć kuny?

Do odstraszania kun, stosuje się różnego rodzaju urządzenia emitujące ultradźwięki o zmiennej częstotliwości, do których kuny nie będą się w stanie przyzwyczaić. Tego typu urządzenia przeważnie są wodoodporne i działają w odległości do 10 m, co zwiększa ich skuteczność.

Jak pozbyć się kuny ze strychu? Obecność zwierzęcia bardzo łatwo stwierdzić. Jest hałaśliwa i w nocy doskonale ją słychać. Ponadto znajdziemy resztki pożywienia, odchody i poczujemy charakterystyczny zapach. Pozbyć się kuny ze strychu należy jak najszybciej, ponieważ po 2-3 latach strych i dach mogą wymagać gruntownego remontu. 

  • Substancje zapachowe – można je kupić w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Dobrym sposobem jest rozsypanie na strychu psiej lub kociej sierści.
  • Odstraszacze – w sklepach można zakupić urządzenia emitujące odgłosy naturalnych wrogów kuny, np. borsuka.
  • Komarzyca – zasadzenie tej rośliny wokół domu, której zapach drażni kuny, utrzyma je z dala od naszej posesji.

Pułapka na kuny

Pułapka na kuny to metalowa klatka wykonana ze stalowego drutu o grubości 2 mm. Zwabione i złapane w ten sposób zwierzę, w humanitarny sposób może być przetransportowane i wypuszczone w miejscu oddalonym od domostwa. 

Zostaw komentarz