Ogród

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Ślimaki w ogrodzie mogą być prawdziwą zmorą, ponieważ uszkadzają rośliny i przyczyniają się do całkowitego zamierania młodych siewek i sadzonek. Inwazja mięczaków na grządkach może zrujnować całą uprawę, dlatego trzeba z nimi skutecznie walczyć. Z tekstu dowiesz się, jak odstraszyć ślimaki w ogrodzie oraz czym można je zwalczać.

Ślimaki w ogrodzie — zwalczanie i odstraszanie domowymi sposobami

Zwalczanie tych szkodników może być sporym wyzwaniem, ale istnieje sporo skutecznych sposobów na ślimaki w ogrodzie. Najbardziej szkodliwe są odmiany nagie, czyli te, które na swoim grzbiecie nie noszą skorupy. To one są amatorami Twoich kwiatów oraz warzyw i owoców. To, co odstrasza ślimaki w ogrodzie, to na pewno pewne rośliny o konkretnym zapachu. Należy do nich m.in. bodziszek, majeranek, rumianek oraz gatunki z rodziny czosnkowatych. Możesz z powodzeniem sadzić je na brzegach rabat kwiatowych lub w warzywniaku. Zapach tych roślin odstraszy ślimaki i ochroni pozostałe gatunki.

Inną metodą ochrony rabat przed ślimakami jest stosowanie barier, które są dla nich trudne do zdobycia. Jest to ściółka z trocin lub z drobnej kory. Taki materiał przykleja się do ślimaka i zmniejsza jego mobilność. Szkodniki nie lubią też miedzi, taśmy wykonane z tego metalu są dobrą przeszkodą. Domowe sposoby na ślimaki to też robienie różnych pułapek, które wabią je i unieszkodliwiają. Może być to np. piwo wymieszane z otrębami. Wysokie naczynie z substancją wabiącą należy wkopać do podłoża. Zwabiony zapachem ślimak wejdzie do środka, ale już nie będzie miał możliwości, aby wyjść z pułapki. To idealny sposób na ograniczanie liczby szkodników w ogrodzie.

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie — preparaty

Preparaty na ślimaki w ogrodzie mogą mieć postać wygodnych w użyciu granulek. Trzeba je regularnie rozsypywać w okolicy roślin, na rabatach i w warzywniaku. Granulowany środek na ślimaki w ogrodzie jest bardzo skuteczny, szkodniki zwabione jego zapachem zjadają go, a następnie giną pod wpływem toksycznych substancji. Granulki szybko ulegają rozkładowi, dlatego należy je regularnie stosować.

Można przygotować też domowy środek do zwalczania ślimaków. Będzie to dobry sposób na szkodniki w małych ogródkach. Może być to mieszanka soli oraz sody, te substancje działają na ślimaki drażniąco. Uważaj jednak na sól, ponieważ nadmierne zasolenie podłoża będzie negatywnie działać na rośliny uprawne. Również kawa to coś, co na ślimaki w ogrodzie działa odstraszająco. Nie dość, że nie lubią jej zapachu, to jeszcze fusy tworzą trudną do przejścia barierę.
Ślimaki można też opryskiwać przy użyciu preparatów na nagie mięczaki, są one skuteczne przy występowaniu dużej liczby szkodników. Warto łączyć te sposoby walki ze ślimakami, ale bardzo istotna jest regularność i determinacja. Sporym utrudnieniem może być fakt, że ślimaki wychodzą na grządki głównie wieczorem. Związane jest to temperaturą oraz z wilgotnością. Suche powietrze oraz słońce działa zabójczo na te stworzenia. Szczególnie dużo ślimaków pojawia się bezpośrednio po deszczu — to dobry czas na zbieranie ich i niszczenie.

Zostaw komentarz