Kompost, inaczej zwany czarnym złotem ogrodnika, to nie tylko wspaniały nawóz, ale też doskonałe podłoże do uprawy roślin oraz do siewu nasion. Ważną zaletą posiadania kompostownika w ogrodzie jest też łatwe i bezkosztowne przerabianie odpadów organicznych z gospodarstwa domowego. Jeśli planujesz wykorzystywać potencjał kompostu, musisz wiedzieć jak zrobić kompostownik ogrodowy oraz jak prawidłowo kompostować domowe i ogrodowe odpadki.
Prosty pomysł na kompostownik w ogrodzie lub na działce
Jednym z prostszych pomysłów na własny kompostownik jest zwykła pryzma w ogrodzie. Najlepiej zlokalizować ją w ocienionym, osłoniętym miejscu, np. pod płotem, z tyłu ogrodu. To sprawdzone rozwiązanie do większych ogrodów, a w małych ogródkach lepiej sprawdzi się gotowa skrzynia do kompostowania lub kompostownik ogrodowy wykonany z drewna, lub z palet. Budowa kompostownika krok po kroku jest bardzo prosta, należy wyznaczyć odpowiednie miejsce, oddzielić je np. przy pomocy desek, legarów lub palet. Bardzo ważne jest pozostawienie dopływu powietrza od dolnej części kompostu. Ma to na celu przyspieszenie kompostowania.
Czarne złoto ogrodnika powstaje głównie dzięki działalności organizmów glebowych, takich jak dżdżownice oraz bakterie i grzyby. Kompostownik w ogrodzie powinien tętnić życiem, dlatego często dodaje się do niego specjalnych preparatów zawierających dobroczynne bakterie i inne mikroorganizmy. Dobrze zrobiony kompostownik zapewnia uzyskiwanie drogocennego nawozu lub podłoża do roślin, a z jego właściwości można skorzystać nawet po pół roku. Ciekawy pomysł na kompostownik to też zastosowanie solidnej siatki z grubego drutu o gęstych oczkach.
Jak założyć kompostownik — co do niego wrzucać, a czego nie dodawać?
Wiesz już gdzie i jak zrobić kompostownik, a teraz dowiesz się, jak uzyskać cenny nawóz. Do kompostownika ogrodowego mogą wpadać wszystkie resztki roślinne pochodzące z gospodarstwa domowego oraz z ogrodu. Śmiało możesz wyrzucać fusy z kawy, liście po herbacie, a nawet niezadrukowany papier. Nie wolno wyrzucać tam produktów zwierzęcych, wyjątkiem mogą być skorupki jajka, które dobrze się rozkładają i są cennym nawozem dla roślin.
Kompostownik ogrodowy to doskonałe miejsce na wyrzucanie trawy po koszeniu ogrodu, jesiennych liści i resztek po pieleniu rabat lub zbieraniu owoców. Unikaj jednak wyrzucania nasion chwastów, liści z widocznymi objawami chorobowymi, grubych gałęzi oraz resztek roślinnych ze szkodnikami. Drugą ważną zasadą kompostowania jest regularne przerzucanie ziemi w pryzmie. Kompostowniki, które mają postać gotowych skrzyń — znacznie ułatwiają to zadanie. Odpadki wyrzuca się na górę pojemnika, a na dole znajduje się otwór, z którego można pozyskiwać gotowy już nawóz.
Amatorski, własnoręcznie wykonany kompostownik w ogrodzie wymaga regularnego odwracania kompostu. Dobrze sprawdzą się widły, warto też stosować preparaty do kompostowania, można również dokupić specjalny gatunek dżdżownicy kalifornijskiej, która sprawnie i szybko przerabia materię organiczną.
Zostaw komentarz