Ogród

Jak sprawdzić i zmienić ph gleby?

W czasie projektowania i zakładania ogrodu, ważnym czynnikiem jest wiedza o parametrach gleby. Dobrze wiedzieć czy ziemia, w której będą żyć rośliny, ma kwaśny czy zasadowy odczyn pH, ponieważ różne gatunki będą rozwijać się inaczej w innych glebach. Jak sprawdzić pH gleby i jak zmienić ten parametr?

Co to jest pH gleby?

Odczyn pH gleby to miara, określająca stopień kwasowości gruntu. Gdy ziemia ma wartość pH poniżej 7,0, jest kwaśna, a gdy ten parametr będzie wyższy niż ta wartość, wtedy będzie charakteryzować się zasadowością. Jeżeli poziom pH jest równy 7,0, to oznacza obojętny odczyn.

Dlaczego to takie ważne?

Odczyn pH gleby przede wszystkim wpływa na ilość obecnych składników odżywczych i chemicznych, które mogą być rozpuszczone w wodzie glebowej, a tym samym zmienia to dostępność substancji pokarmowych dla wielu roślin. Niektóre elementy będą bardziej dostępne w warunkach kwaśnych, a inne w zasadowych.

Zmiana pH gleby

To jak zmienić pH gleby zależy od tego, czy chcemy uzyskać wzrost, czy spadek tego parametru. Hodowla bardziej wymagających roślin często będzie wiązała się z ingerencją w kwasowość ziemi, szczególnie jeśli ta była już eksploatowana przez inne gatunki.

Zwiększenie pH

Dla zmniejszenia kwasowości gleby, stosuje się produkty zawierające wapno. Najczęstszym wyborem jest popularne wapno rolnicze. Jak podnieść pH gleby stosując ten składnik? Im drobniejsze są jego cząsteczki, tym szybciej zacznie ono działać. Różne rodzaje ziemi będą wymagać innej ilości wapna, aby skutecznie osiągnąć pożądaną kwasowość. W celu dostosowania się do precyzyjnej wartości pH należy zwrócić uwagę na strukturę gleby oraz obecność uprawianych roślin i nawozów. Przykładowo, gleba o niskiej zawartości gliny wymaga użycia mniejszej ilości wapna, aby zaobserwować taką samą zmianę odczynu pH.

Obniżenie pH

Jak obniżyć pH gleby? Dwa materiały, które powszechnie stosuje się do tego celu to siarczan glinu oraz siarka. Produkty zawierające te substancje są łatwo dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Siarczan glinu potrafi zmienić pH gleby praktycznie natychmiast. Siarka potrzebuje trochę czasu, ponieważ w tym przypadku bardzo ważna jest rola bakterii glebowych i ich obecności, w ciężkich warunkach osiągnięcie docelowego wyniku może zająć nawet kilka miesięcy.

Test pH gleby

Badanie pH gleby to często pomijany, aczkolwiek bardzo ważny punkt na liście jesiennych ogrodowych obowiązków. Dzięki temu można ułatwić rośliną zimowanie oraz przygotować glebę przed wiosennym sadzeniem. Jednak przed podjęciem właściwych działań istnieje niezbędna potrzeba sprawdzenia rodzaju odczynu. Kwestia tego jak zmierzyć pH gleby zależy przede wszystkim od wymaganej precyzji. Można posiłkować się specjalistycznymi zestawami, które wskażą na konkretny wyniki. Jednak, gdy chcesz się jedynie dowiedzieć, czy Twoja gleba jest kwaśna lub zasadowa, wystarczy Ci kilka przedmiotów, które możesz już mieć w swoim domu. Potrzebujesz jedynie łopatki, sody oczyszczonej, wody destylowanej oraz octu. Jak zbadać pH gleby domowymi sposobami?
 
Pierwszą rzeczą jest zdobycie próbki, aby tego dokonać wykop niewielką dziurę o głębokości kilkunastu centymetrów i pobierz z niej glebę. Pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń w postaci widocznych cząstek roślin i kamieni. Zmieszaj ziemię z wodą destylowaną, aby ta osiągnęła konsystencję błota i rozdziel ją do dwóch naczyń. Do pierwszego wlej pół szklanki octu, jeśli ziemia zacznie się pienić lub dostrzeżesz pojawienie się bąbelków, Twoja gleba jest zasadowa. Gdy nie zauważysz żadnej reakcji wykonaj drugi test na kolejnej próbce. Wsyp do środka pół szklanki sody kuchennej i całość lekko wymieszaj. Piana i bąbelki będą oznaką kwaśności gleby. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja, pH gleby będzie obojętne.

1 Komentarz

Zostaw komentarz