Ogród

Ogród skandynawski – aranżacje w ogrodzie w dobrym stylu!

Czy Twój ogród może być stylowy? Oczywiście, pod warunkiem, że przeniesiesz do niego pewne zasady, cechujące konkretny trend. Największe umiłowanie przyrody reprezentują nurty skandynawskie. W takich miejscach panuje harmonia i porządek. Z jednej strony szanuje się dzikość natury, a z drugiej buduje funkcjonalny zakątek, w którym człowiek i środowisko egzystują w pełnej równowadze. Sprawdź, jak stworzyć ogród w stylu skandynawskim.

Jakie cechy wyróżniają ogród skandynawski?

Wyobraź sobie przestrzeń, w której panuje spokój, ład i harmonia. To opis ogrodu skandynawskiego w skrócie. Przydomowe, zielone zakątki w takim wydaniu cechują się schludnością i łatwością w utrzymaniu. Są zadbane i mają pomóc człowiekowi się zregenerować. Nieskomplikowanie, prostota i funkcjonalność dobrze opisują skandynawski ogród. Inne cechy, które go wyróżniają to:

  • minimalizm – zasada im mniej, tym lepiej mocno wpisuje się w ten trend; w ogrodzie nie ma zbędnych elementów, ponieważ wszystko jest estetycznie rozmieszczone,
  • porządek – to czysta, niczym niezmącona przestrzeń, która jest dobrze zaplanowana i poukładana; wszystko tutaj do siebie pasuje, a ogród cechuje wyjątkowa czystość,
  • prostota – umiłowanie prostej geometrii w stylu skandynawskim przenosi się w sposób naturalny również na zewnątrz,
  • naturalność – nurt szanuje swobodę i wolność, dlatego w ogrodzie można znaleźć również dziką roślinność i samosiejki; przestrzeń ma wyglądać na autentyczną, w której mocna ingerencja człowieka nie wybija się na pierwszy plan,
  • surowość – aranżacja i dobór roślin kreuje obraz skandynawskiej roślinności; ogród jest jej odwzorowaniem, dlatego spotkasz w nim proste i niewymagające rośliny jak iglaki, ozdobne trawy i wrzośce.

Ogród skandynawski – rośliny

Przestrzeń w tym trendzie reprezentują głównie rośliny wieloletnie. Mają być praktyczne i niezbyt trudne w utrzymaniu. To drzewa, krzewy, kwiaty, które w zasadzie radzą sobie same i nie wymagają częstej ingerencji ludzkiej.

  • Drzewa – świerki, jałowce, sosny, jodły, modrzewie, cyprysy zachowuje się w naturalnej formie. To również miejsce na drzewa owocowe, dlatego możesz spokojnie uprawiać jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie i brzoskwinie.
  • Krzewy – są obowiązkowe i licznie reprezentują ogród. Styl skandynawski cechują iglaki, ale charakterystyczne jest występowanie również niskopiennych wrzosów, skalniaków, mchów, porostów i brusznicy. To zakątek przeznaczonych do krzewów owocowych jak: borówki, agrest, żurawina czy porzeczki – takich, które są odporne na niskie temperatury.
  • Trawy – pampasowa, rozplenia japońska, bambus karłowaty, imperaty i kostrzewy to typowe ozdobne rośliny do ogrodu w tym trendzie.
  • Kwiaty – głównie tarasowe jak petunie, orchidee i różne odmiany nasturcji.

Styl skandynawski – ogród tętniący życiem

W ogrodach krajów Północnych dominuje światło i przestrzeń. To miejsce na drewniane meble w naturalnym odcieniu. Proste stoły i krzesła, jasna kostka przypominająca kamień czy lampy bez zbędnych dodatków kreują styl skandynawski w otwartej przestrzeni. To ogród bliski ludziom, w którym toczy się intensywnie życie rodzinne. Obiady pod na świeżym powietrzu czy przyjacielskie spotkania wieczorową porą, w blasku ogrodowych lamp, zdecydowanie charakteryzują atmosferę ogrodu, która wpisana jest w ten styl.

1 Komentarz

Zostaw komentarz