Ogród

Jak zrobić skalniak w ogrodzie?

Jak zrobić skalniak w ogrodzie? To pytanie nurtujące wiele osób posiadających ogród. To piękna ozdoba ogrodów, której finalny wygląd zależy tylko od Twojego indywidualnego zamysłu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić taką konstrukcję na swojej działce, to koniecznie przeczytaj poniższe porady, wskazujące Ci wybór odpowiedniego miejsca oraz właściwych kamieni i roślin.

Wybierz odpowiednie miejsce

Przystępując do realizacji skalniaka musisz zdecydować się na odpowiednie miejsce, w którym ta dekoracja będzie prezentowała się najlepiej. Świetnym pomysłem jest zlokalizowanie go na nasypie bądź na skarpie, ponieważ wykorzystasz wówczas naturalne ukształtowanie terenu, nie tylko ułatwiając budowę, ale także eliminując konieczność wykonywania drenażu. Wybierając lokalizację pamiętaj także o odpowiednim stopniu nasłonecznienia, które musisz wybrać w zależności od tego, jakie gatunki roślin zamierzasz posadzić w swoim skalniaku z kamieni. Najbardziej oświetlone są zazwyczaj zbocza południowe i południowo-zachodnie, dlatego to na nich najlepiej wybudować skalniak dla kwiatów, lubiących światło słoneczne. Jednak najkorzystniejszym stanowiskiem dla większości z nich są niekiedy stoki wschodnie i zachodnie.

Jakie kamienie wybrać?

Jak zrobić skalniak z kamieni? Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie materiały do jego budowy. To, jak finalnie będzie wyglądał skalniak, w dużej mierze zależy od tego jakie kamienie wybierzesz. Dokonując wyboru unikaj miękkich skał, ponieważ szybko ulegają one wpływom atmosferycznym. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie takich kamieni, naturalnie występujących w okolicy, jednak jeśli nie chcesz ich używać, to możesz zakupić tuf wapienny. Jest to stosunkowo miękka skała, dzięki czemu bardzo łatwo wydrążyć w jej powierzchni zagłębienia dla roślin. Niestety jest to dość drogi materiał i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Jak założyć skalniak, gdy masz ograniczony budżet? Wybieraj spośród skał piaskowych, posiadających wyraźną i warstwową budowę lub pośród zwykłych skał wapiennych. Kiedy już wybierzesz kamienie możesz zacząć budowę. Jak należy to zrobić? Skały układaj zaczynając od największych, wokół których kolejno rozmieszczaj mniejsze egzemplarze. Kamienie należy zakopać na około 1/3 ich objętości i lekko odchylić w tył – sprawi to, że będą one stabilne, a woda będzie miała odpowiedni przepływ.

Jakie rośliny na skalniak?

Jakie kwiaty na skalniaku sprawdzą się najlepiej? Dobrym wyborem będzie zakup długo kwitnących bylin, takich jak: karmnik ościsty, zawciąg nadmorski, rojniki, rozchodniki, ubiorek wiecznie zielony, goździki i skalnice. Ponadto, warto uzupełnić kompozycje o rośliny cebulkowe, takie jak: krokusy, tulipany, przebiśniegi czy zimowity. Jeżeli natomiast chcesz posadzić na krzewy lub drzewa, to zwróć uwagę na: kosodrzewinę, jałowiec, wawrzynek wilcze łyko, brzozę lub trzmielinę. Pamiętaj jednak, że jeśli wybierasz drzewa, to powinieneś szukać odmian karłowatych, które wolno rosną i nie spowodują nadmiernego zacienienia.

1 Komentarz

Zostaw komentarz