Ogród

Skrzydłokwiat – odmiany, uprawa, pielęgnacja

Skrzydłokwiat naturalnie występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, a w Polsce najczęściej znajduje się na parapecie. Stanowi świetną ozdobę w pomieszczeniu, a ponadto oczyszcza powietrze. Ta długowieczna roślina posiada charakterystyczne długie, zielone liście, które stoją na baczność, a w czasie kwitnienia otaczają niesamowicie piękny kwiat. Skrzydłokwiat — jak pielęgnować tę urokliwą roślinkę?

Skrzydłokwiat — odmiany

Jedną z najpopularniejszej odmiany lilii domowej jest Mauna Loa. Osiąga kilkadziesiąt centymetrów, a jej kwiaty wydają delikatny, przyjemny zapach. Chopin z kolei rodzi sporo śnieżnobiałych pąków i mierzy tylko kilka centymetrów. Gemini to najciekawszy rodzaj skrzydłokwiatu. Pstrokate liście wyróżnią go spośród zielonych roślin stojących na parapecie. Petite, jak sama nazwa wskazuje, to karłowata roślina, która ze wszystkich odmian osiąga najmniejszą wysokość. Jeżeli głównie zależy Ci na okazałych, zielonych liściach zdecyduj się na odmianę Sensation.

Tropikalny klimat do Twojego domu wprowadzi odmiana Jumbo. Roślina osiąga ponad metr wysokości, więc na pewno nie pozostanie niezauważona. Tego samego nie można powiedzieć o Cissy, ponieważ mierzy maksymalnie kilkanaście centymetrów. Przepiękny zapach wydzielany przez kwiaty o wdzięcznej nazwie Sweet Paco przyjemnie rozniesie się po całym pomieszczeniu. Każdą odmianę wyróżnia inna cecha. Sprawdź, która najbardziej przypadła Ci do gustu i wybierz własny skrzydłokwiat. Uprawa nie powinna sprawić większych problemów, dlatego warto się na niego zdecydować.

Jak dbać o skrzydłokwiat?

Skrzydłolist jest na tyle wdzięczną rośliną, że sam zasygnalizuje potrzebę odrobiny wody. Jeśli zauważysz, że nieznacznie oklapł, podlej go, a po chwili liście wrócą do pierwotnego stanu. Dużo ważniejsza w uprawie rośliny jest wilgotność powietrza, dlatego zadbaj o częste zraszanie rośliny. Temperatura latem powinna wynosić mniej więcej 20-22°C, a zimą lepiej ją obniżyć do wartości 16-18°C.

Pielęgnacja skrzydłokwiatu nie jest skomplikowana. Roślina ta nie ma ogromnych wymagań. Natomiast kluczową rolę w niesamowitej długowieczności odgrywa miejsce wzrostu skrzydłokwiatu. Stanowisko powinno być w miarę jasne, jednak wolne od bezpośredniego nasłonecznienia. Roślina dość szybko rośnie i się rozwija, więc warto przesadzać ją każdej wiosny. Najlepiej na dno doniczki nasypać około 2-3 cm warstwy drenażu, samo podłoże powinno być luźne, przepuszczające, najlepiej próchnicze. Unikniesz w ten sposób zalegania wody w ziemi, a tym samym gnicia korzeni skrzydłokwiatu. Cała pielęgnacja polega jedynie na tych kilku czynnościach.

Przepiękne liście same w sobie stanowią ozdobę skrzydłokwiatu. Wymagania w porównaniu do walorów, jakie ujrzysz podczas odpowiedniej pielęgnacji, są niewielkie. Sprężyste, zielone liście otaczają śnieżnobiały kwiat niczym żołnierze. Przyjemny zapach, dekoracyjna forma oraz subtelne oczyszczanie powietrza z substancji lotnych to tylko niektóre atuty skrzydłokwiatu. Warunki, w jakich żyje ta roślina, nie są wymagające, dlatego obaw możesz zaprosić ją do swojego domu.

Zostaw komentarz