Budowa

Rury drenarskie i drenażowe – jak układać?

Mieszkanie w domu jednorodzinnym wiąże się z wieloma plusami: własny teren, możliwość niczym nieskrępowanego relaksu na świeżym powietrzu oraz brak sąsiadów za ścianą, którzy są często przeszkodą w całonocnych spotkaniach z przyjaciółmi – to niewątpliwe zalety. Posiadanie kawałka ziemi to jednak oprócz korzyści z tego płynących sporo obowiązków. Niestety, przeważająca część z nich, nie dość, że jest czasochłonna, to jeszcze sporo kosztuje. Są jednak sposoby, o których warto pamięć, pomagające w dużym stopniu obniżyć koszty utrzymania własnej posiadłości. Jednym z nich jest układanie drenażu.


Na początek warto odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, czym właściwie jest drenaż? To nic innego jak wykorzystanie wody, która pochodzi na przykład z opadów deszczu i którą można zebrać i wykorzystać do nawodnienia trawy lub warzyw w ogródku. Za pomocą dobrze wykonanego drenażu — polegającego na odpowiednim połączeniu rynien okalających dom z rurami drenarskimi w ziemi — można również zabezpieczyć nieruchomość przed zalaniem — gromadząca się wokół domu woda może przedostać się na przykład do piwnicy. Jeżeli jesteś zainteresowany drenażem, to musisz rzecz jasna wiedzieć, jak układać rury drenażowe, aby spełniały one swoją rolę. Bez tego omawiana instalacja nie przyniesie Ci spodziewanych efektów. 

Rury drenarskie — jak kłaść?

Nie jest problemem samodzielne zamontowanie rury drenarskiej. Jak kłaść ją, żeby spełniała swoje zadanie? Przyjmuje się, że rury drenarskie należy układać w odległości około 1,5–2,0 m od siebie. Jeżeli pracujesz na terenie, który blisko styka się z ziemią Twojego sąsiada, to musisz wiedzieć, że rury powinny być zakopane nie bliżej niż 2 m od jego posesji. Podczas układania instalacji upewnij się, że długość rury drenarskiej nie przekracza 20 m, a spadek wynosi około 1%. Te z pozoru mało istotne detale wpływają na końcowy efekt prac.


Wiesz już zatem, jak układać rury drenarskie. Nie jest to nic skomplikowanego, wymaga jedynie uważnego mierzenia odległości. Teraz pora na odpowiedź na kolejne ważne pytanie dotyczące rury drenarskiej – jak głęboko ją zakopać? Elementy drenażowe należy zakopać na głębokości około 80 cm. Jeżeli popełnisz ten błąd, i zakopiesz je głębiej, niestety doprowadzisz do sytuacji, w której Twoja inwestycja nie będzie spełniać w 100% swojej funkcji. A przecież nie o to chodzi, prawda?


Niezwykle ważne dla całości projektu będzie też połączenie rynien z drenażem. Jak tego dokonać? Tam, gdzie kończy się rynna, należy zamontować wpust rynnowy, który musi zostać połączony z pełną rurą. Ta z kolei finalnie ma być złączona z rurą perforowaną. Wówczas woda, gromadząca się w rynnach, będzie odprowadzana do rur drenażowych. Dzięki temu nadmiar wody zostanie przetransportowany poza teren domu — nie grozi mu zalanie — i przy okazji nawodni teren, w którym zamontowałeś drenaż.


Wiesz już, jak głęboko zakopać rury drenażowe, wiesz też, jak je ułożyć. Stosując się do rad zawartych powyżej nie powinieneś mieć problemu z ich montażem. Pora zatem na ostatnią, wartą zapamiętania informację. Czy taka inwestycja na swoim terenie wymaga specjalnych zgłoszeń do urzędów gmin lub pozwoleń? Na szczęście nie, nie musisz się więc tym przejmować. 

1 Komentarz

Zostaw komentarz