Ogród

Rośliny oczyszczające powietrze – najpopularniejsze gatunki

Rośliny doniczkowe to najskuteczniejszy sposób na oczyszczanie powietrza w domach, mieszkaniach lub przestrzeni biurowej. W dobie panowania wszechobecnego smogu warto zainwestować w te niedrogie, naturalne dekoracje. Podpowiadamy, które popularne gatunki roślin skutecznie filtrują powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze w domu

Większość osób, szczególnie w czasie pandemii, spędza znaczną część dnia w swoich domach. Z tego powodu warto zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu. W pomieszczeniach znajduje się wiele przedmiotów emitujących szkodliwe dla zdrowia związki. Skutecznym sposobem na ich zlikwidowanie są kwiaty oczyszczające powietrze, które poza filtracją spełniają wiele innych istotnych funkcji. Ich podstawowym zadaniem jest zamiana dwutlenku węgla w tlen. Oprócz tego przyczyniają się do nawilżania powietrza, co jest szczególnie ważne w czasie zimy, gdy mieszkanie jest intensywnie ogrzewane. Nie można zapominać o walorach dekoracyjnych roślin. Takie naturalne ozdoby wkomponują się zarówno w klasyczne, jak i nowoczesne wnętrza, skutecznie odmieniając ich charakter. Warto dodać, że pomieszczenia wypełnione kwiatami ułatwiają relaks po ciężkim dniu oraz pobudzają do kreatywnego myślenia.

Jakie kwiaty do domu oczyszczają powietrze?

Wielokrotnie przeprowadzane badania naukowe potwierdziły, że niektóre gatunki kwiatów filtrują powietrze skuteczniej niż pozostałe. Wbrew pozorom w tej grupie znajduje się wiele roślin cieszących się dużą popularnością. Jedną z nich jest niezwykle łatwy w opiece skrzydłokwiat, który jest ceniony za swój niezwykle estetyczny, biały kwiatostan. Dorasta do 80 cm wysokości i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należycie podlewany przeżyje w zacienionych miejscach, gdzie również zakwitnie. Jeśli chodzi o kwiaty filtrujące powietrze lubiące dużo słońca prym wiedzie przypominająca egzotyczne drzewa dracena. Ta popularna roślina wymaga odpowiedniego drenażu i systematycznego nawadniania, za co odwdzięcza się nietuzinkowym wyglądem.

Zwisające rośliny domowe oczyszczające powietrze

Młodzi rodzice lub właściciele zwierząt nie zawsze mogą sobie pozwolić na kwiaty oczyszczające powietrze stojące na ziemi lub na stole, czyli w zasięgu rąk dzieci i łap futrzaków. W takiej sytuacji warto postawić na rośliny zwisające, które można umiejscowić na dużej wysokości, na przykład na meblach, ścianie lub na suficie. Omawiając tego typu gatunki, należy zacząć od popularnej paproci. Ten naturalny oczyszczacz powietrza nie wymaga wiele światła, ale powinien być często podlewany. Jest to tania opcja, która odmieni charakter niejednego wnętrza. Kolejne zwisające rośliny oczyszczające powietrze to zielistka czy bluszcz. Ten ostatni króluje w wielu domach oraz występuję w kilku ciekawych odmianach. Pierwszy gatunek nie wymaga intensywnej pielęgnacji, a zarazem cechuje się bardzo szybkim tempem wzrostu. Zielistka jest rośliną uniwersalną, sprawdzi się zarówno na nasłonecznionym parapecie, jak i w zacienionym miejscu wysoko na meblach. Jest łatwa w uprawie, posiada duże walory dekoracyjne oraz pochłania szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne.

Zostaw komentarz