Samodzielne uprawianie roślin zawsze wywołuje dumę, a możliwość hodowania warzyw może być dużą przyjemnością. Dania przygotowywane na bazie składników z własnego ogródka smakują wyjątkowo i dają satysfakcję nawet najbardziej doświadczonemu ogrodnikowi. Jeśli marzy Ci się sadzenie czosnku, to dowiedz się, jak robić to we właściwy sposób!
Sadzenie czosnku – kiedy?
Prawidłowe sadzenie czosnku to dość prosta sprawa, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Jeśli posadzisz go w złym momencie, Twoje zbiory mogą nie być tak okazałe, jak tego oczekujesz. Czosnek można sadzić na wiosnę, zależnie od warunków pogodowych, najlepiej, jeśli zrobisz to w marcu lub na początku kwietnia. Istnieje jednak dużo lepszy moment, który nie tylko pozwoli na wcześniejsze zbiory, ale też sprawi, że pojawią się większe główki, a uprawa będzie wygodniejsza.
Sadzenie czosnku zimowego – miejsce
Sadzenie czosnku zimowego daje najlepszy efekt, a cieszyć się nim można już w lipcu. Żeby uzyskać jak najlepsze zbiory, zwróć uwagę na glebę, w której będziesz sadzić czosnek. Roślina ta lubi ziemię, na której wcześniej rosły pomidory, ogórki lub kalafiory. Odpowiada mu też gleba po selerze oraz fasoli. Są jednak miejsca, których lepiej unikać, czyli ziemi po ziemniakach i wszelkiego rodzaju roślinach cebulowych. Jeśli zastanawiasz się, przy jakich warzywach będzie rósł najlepiej, to posadź go w okolicy pietruszki lub marchewki.
Sadzenie czosnku zimowego – kiedy najlepiej to zrobić?
Czosnek, który chcemy posadzić przed zimą, potrzebuje czasu, żeby właściwie się ukorzenić i przetrwać mrozy. Jest bardzo odporną rośliną, ale najbezpieczniej będzie zrobić to na przełomie października i listopada. Nie będzie błędem posadzenie go też pod koniec września. Glebę należy dobrze przekopać oraz nie żałować kompostu. Jeśli chcesz mieć pewność, że ziemia nadaje się do sadzenia czosnku, wybierz próchniczą.
Prawidłowe sadzenie czosnku
Jest wiele metod sadzenia czosnku zimowego, jeśli zależy Ci na dużych, dorodnych główkach o przeznaczeniu spożywczym, to najlepszym wyborem będzie wyhodowanie go z ząbków. Pamiętaj, żeby ząbki czosnku były w idealnym stanie, zdrowe, twarde i bez uszkodzeń. Główkę należy podzielić na pojedyncze ząbki przed samym sadzeniem, w żadnym wypadku nie rób tego wcześniej!
Sadzenie czosnku – na jaką głębokość sadzić czosnek?
Ząbki czosnku wciskaj bezpośrednio w glebę, na głębokość około 5 cm. Musisz wyczuć odległość, która nie będzie stanowiła problemu dla wyrastających listków i jednocześnie uchroni roślinę przed warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj, żeby ząbki wkładać lekko zdrewniałym, płaskim końcem do dołu i delikatnie uklepać ziemię po ich włożeniu. Odległość między nimi musi wynosić ok. 10–15 cm, żeby czosnek mógł swobodnie rosnąć.
Sadzenie czosnku – jak pielęgnować uprawę?
Po posadzeniu czosnku ważne jest nawadnianie, którego należy pilnować głównie od maja. Roślina ta nie lubi przesuszonej gleby i jeśli nie zadbasz o odpowiednie nawodnienie, to z pewnością nie uzyskasz obfitych zbiorów. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić w drugą stronę, bo rośliny cebulowe nie znoszą stojącej wody i jej nadmiar może powodować gnicie.
Takich autorów to ze świecą dziś szukać