Technologia

Jak działa klucz U2F?

klucz-u2f

W dzisiejszych czasach dbanie o bezpieczeństwo swoich danych jest szczególnie ważne. Wbrew pozorom, każdy człowiek jest narażony na atak hakerski i utratę danych, szczególnie tych wrażliwych. Ważne jest więc, żeby odpowiednio je zabezpieczyć. Jak zrobić to skutecznie? Z pewnością jednym z najskuteczniejszych sposobów jest klucz U2F. Jest to na pewno bardziej sprawdzona metoda niż tradycyjne uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA). Czym w takim razie jest to zabezpieczenie oraz jak działa klucz U2F?

Klucz U2F — czym jest?

Klucze U2F to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich najbardziej wrażliwych danych, bez konieczności stosowania dodatkowego oprogramowania. Użytkownicy najczęściej wykorzystują tę metodę do ochrony swoich kont bankowych oraz profili na social media. U2F jest niczym innym, jak zewnętrznym urządzeniem wprowadzanym do portu USB. Można jednak spotkać wersje działające na portach lightning. Głównym zadaniem kluczy U2F jest ochrona wrażliwych danych użytkownika.

Co daje stosowanie klucza U2F? Dzięki niemu można w łatwy i szybki sposób załatwić sobie uwierzytelnienie do najczęściej korzystanych portali internetowych oraz stron WWW. Należy jednak pamiętać, że do konkretnych profili internetowych trzeba być zarejestrowanym, tak więc dochodzi konieczność pamiętania hasła i loginu. Na rynku istnieje obecnie wiele przedsiębiorstw produkujących klucze U2F, dzięki czemu użytkownik może bez większego problemu dobrać urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Klucze te są niezwykle uniwersalne i znane ze swojej wysokiej skuteczności.

Jak działa klucz U2F?

Wiele osób może się zastanawiać, jak działa klucz U2F. Zasada działania jest bardzo prosta, dzięki czemu z pewnością docenią je osoby, które nie są zbyt obyte z technologią. Urządzenie U2F podłącza się do komputera za pośrednictwem portu USB lub do smartfona. Można włączyć je w wybranych stronach internetowych lub aplikacjach. Logując się do swojego konta należy wprowadzić hasło. Następnie urządzenie komunikuje się z komputerem za pomocą protokołu HID. Jest to standard, który upraszcza transmisję urządzeń zewnętrznych do jednostki centralnej.

Działanie klucza U2F opiera się na uwierzytelnianiu dwuskładnikowym. Pierwszym krokiem jest wprowadzenie hasła i loginu na portalu, na którym chce zalogować się użytkownik. Następnie zostanie on poproszony o wykonanie odpowiedniej czynności, w zależności od wybranej metody autoryzacji. Może to być kod wysłany SMS-em, na maila, Google Authenticator, czy wpięcie klucza U2F. Logowanie zostanie zakończone po poprawnym wykonaniu dwóch etapów.

Jeżeli użytkownik nie wprowadzi klucza U2F, logowanie zakończy się niepowodzeniem. Co bardzo ważne, wszelkie informacje znajdujące się na urządzeniu są szyfrowane. Dzięki temu użytkownik może mieć pewność, że jego dane nie będą narażone na złośliwe oprogramowanie typu keylogger lub phishing. U2F to także doskonałe zabezpieczenie, jeżeli użytkownik będzie chciał zalogować się na podrobionej stronie. Urządzenie uniemożliwi zalogowanie, dzięki czemu osoba atakująca nie przejmie danych użytkownika.

Klucz U2F — zalety

Klucz U2F to z pewnością jedno z najbardziej skutecznych tego typu zabezpieczeń na rynku. Przede wszystkim urządzenia te wykorzystują szyfrowanie, dzięki czemu użytkownik może być pewien, że loguje się na prawdziwej, bezpiecznej stronie. Jest to również bardzo proste rozwiązanie, które z pewnością doceni wielu użytkowników. Wiele witryn internetowych oraz przeglądarek posiada już wbudowane protokoły U2F, dzięki czemu rozwiązanie to jest bardzo uniwersalne.

Wykorzystując zabezpieczenia U2F użytkownik może bez większych przeszkód kontrolować swoją tożsamość online. Co bardzo ważne, urządzenie nie zapisuje haseł oraz loginów użytkownika. Jest to bowiem oprogramowanie write-only. Dzięki temu użytkownik może być pewny, że nawet jeżeli zgubi klucz, osoby trzecie nie będą mogły odczytać danych. U2F to niedrogie rozwiązanie, które z pewnością doceni każda osoba, której zależy na bezpieczeństwie swoich danych.

Zostaw komentarz